Wybór wózka widłowego trudniejszy niż myślisz

Nie łudź się, że jedynym kryterium wyboru wózka widłowego jest jego maksymalny udźwig. Poza obciążeniem kluczową rolę odegra także sama jednostka napędowa, ogumienie, poziom widoczności oraz szacunkowe koszty eksploatacji.

Silnik: Benzyna, gaz, czy olej napędowy?

Najważniejszym kryterium, które zadecyduje o wyborze sprzętu będzie jednostka napędowa. W sprzedaży dostępne są modele wyposażone w silniki:
- wysokoprężne,
- benzynowe,
- benzynowe z instalacją CNG lub LPG.

Wózki widłowe z jednostkami wysokoprężnymi charakteryzują się obniżonym zapotrzebowaniem na paliwo, a dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu dobrze sprawdzają się w nawet najbardziej wymagających warunkach. W porównaniu do wózków z silnikami benzynowymi są jednak nieco droższe w zakupie i bywają bardziej kłopotliwe w regularnym serwisowaniu.

Poziom emisji CO2 i innych zanieczyszczeń w spalinach jest podwyższona, dlatego wózek widłowy z jednostką wysokoprężną nie nadaje się do eksploatacji w pomieszczeniach zamkniętych – mówi ekspert Centrum Serwisowego Wózków i Maszyn.

Najmniej wymagające finansowo są wózki elektryczne, które mogą być z powodzeniem wykorzystywane w branży spożywczej (wynika ze standardów i norm UDT). Musisz mieć jednak na uwadze, że wózek z zasilaniem bateryjnym wymaga częstego ładowania, które zajmuje na ogół 4-8 godz. w zależności od producenta i modelu.

Jeśli jesteś właścicielem otwartej przestrzeni ładunkowej lub magazynowej możesz zdecydować się na wózek zasilany benzyną lub gazem LPG/CNG.

Warto wiedzieć: zeszłoroczne badania Oferteo dowodzą, że wózkami spalinowymi zasilanymi LPG lub CNG wybiera ponad 40% klientów. Z kolei po jednostki z silnikami wysokoprężnymi i elektrycznymi sięga co 5 przedsiębiorca.

Zastosowane ogumienie nie jest bez znaczenia

Zwróć uwagę na zastosowane przez producenta ogumienie. Opony pełne są rzeczywiście znacznie mniej podatne na uszkodzenia, ale ze względu na swoją strukturę – nie gwarantują satysfakcjonującej amortyzacji na nierównych powierzchniach, a ponadto obciążają łożyska, łączniki i końcówki drążków kierowniczych.

Z kolei opony pneumatyczne skuteczniej tłumią drgania, zapewniają lepszą przyczepność wózka i są tańsze w zakupie. Niestety stanowią łatwy cel dla zalegającego na podłożu luźnego materiału (np. śrub, szkła), dlatego powinny być stosowane w tych wózkach, które będą poruszały się po powierzchniach na bieżąco oczyszczanych - komorach chłodniczych, halach, a rzadziej np. na placach manewrowych.

Pozostałe kryteria, które możesz wziąć pod uwagę

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie wózka widłowego zwróć uwagę także na kilka pozostałych kryteriów:
- poziom widoczności: im wyżej osadzony fotel, węższe słupki nośne, tym lepsza widoczność i zarazem – lepsza wydajność kierowcy,
- przyspieszenie: weź pod uwagę, jeśli wózek wykonuje dziennie wiele operacji na krótkim dystansie i często sięga po ładunek,
- wyposażenie dodatkowe wózka: zadbaj o komfort pracy kierowcy, jeśli ten pracuje w trudnych warunkach, np. na otwartej przestrzeni przy opadach atmosferycznych lub w komorze chłodniczej (doposaż wózek o kabinę grzewczą),

- prędkość maksymalna: decydująca, jeśli wózek będzie poruszał się na większych dystansach, np. 100-500 m.
 
Źródło: materiały prasowe firmy CSWIM.