Umowy są związane z inwestycjami kolejowymi realizowanymi w ramach perspektywy unijnej 2014 - 2020. Chodzi o m.in. zbadanie wpływu transportu kolejowego na zachowanie i przemieszczanie się ssaków, płazów, gadów i ptaków. Będą sprawdzane miejsca, w których przekraczają one linie kolejowe - wówczas okaże się, czy linie kolejowe stanowią przeszkodę w migracji zwierząt.

"Jest to bardzo istotna informacja do określenia skali oddziaływania linii kolejowych na poszczególne grupy zwierząt oraz planowania najlepszych rozwiązań pozwalających uniknąć lub ograniczyć kolizje pociągów ze zwierzętami. Dzięki takim badaniom wiadomo, czy i gdzie na linii kolejowej mają powstać specjalne przejścia dla zwierząt dużych – ekodukty, czy przepusty dla małych ssaków" – mówi Ewa Makosz dyrektor Biura Ochrony Środowiska w PLK.

Wartość zawartych i realizowanych obecnie umów dotyczących tzw. rozpoznania przyrodniczego to 4,2 mln zł. Spółka podejmuje działania nie tylko na etapie przedprojektowym, ale już w trakcie eksploatacji linii kolejowych.