Podczas spotkania dziennikarzy i ekspertów z organizatorami turnieju rozmawiano na temat stanu zaawansowania prac związanych z kluczowymi przedsięwzięciami, czyli stadionami, drogami, połączeniami kolejowymi i komunikacją miejską.

Zwrócono uwagę na fakt, że niebezpieczeństwo stwarza możliwość niedokończenia na czas niektórych odcinków autostrad, lub planowanie ich oddania na maj 2012 r., co z uwagi na ubiegłoroczne doświadczenia z pogodą może się okazać niemożliwe. Od niedawna mówi się też, że część dróg nie zostanie oddana na czas mistrzostw, jednak wykonawca ma je przygotować do takiego stanu, by na czas rozgrywek były przejezdne, natomiast prace budowlane zostaną wznowione tuż po ich zakończeniu. Eksperci jednak nie do końca są przekonani, że takie rozwiązanie jest dobre. Ponadto, nie do końca wiadomo, co dokładnie oznacza termin "przejezdność" i kto weźmie odpowiedzialność za "niedoróbki" i inne sprawy związane z niedokończeniem budowy. Można założyć np. sytuację, w jakiej droga, której budowa nie jest dokończona, zostanie w czasie trwania turnieju uszkodzona (bo będzie eksploatowana przez czas trwania rozgrywek) i potem trudno będzie osiągnąć kompromis, co jest faktycznie spowodowane uszkodzeniami związanymi ze zbyt wczesną eksploatacją, a co wynika z niedbałości wykonania.
Tak czy inaczej, eksperci zgodnie przyznali, że kwestia dróg nie jest tą najtrudniejszą. Najwięcej obaw budzi stan i możliwości modernizacji połączeń kolejowych przed czerwcem 2012 r. Kolej to nasza największa bolączka. Obecnie i tak jesteśmy w ogonie Europy, a właśnie to kolej jest tym najwygodniejszym środkiem transportu do przemieszczania się na dużą odległość w czasie tego rodzaju imprez masowych.

Organizatorzy uspokajają, mówiąc żeby nie demonizować tych kwestii, które są w jakiś sposób zagrożone. Ważne natomiast jest to, by zmobilizować siły i przygotowywać się tak, by być gotowym na możliwe utrudnienia, a równocześnie czynić wszelkie starania w kierunku poprawy tego, na co jeszcze jest czas. Ponadto też, pocieszające jest to, że bardzo dobrze przebiegają prace związane z modernizacją portów lotniczych w całym kraju. Podkreślono też fakt, że po ogłoszeniu wyników co do tego, kto ma być organizatorem Euro 2012, Polska podjęła potężne wyzwanie związane z modernizacją i budową infrastruktury w całym kraju. Celowi temu przyświecała nie tylko sprawna organizacja mistrzostw, ale znaczne poprawienie komfortu życia w kraju. Nigdy wcześniej w tak krótkim czasie nie chcieliśmy zbudować tak wiele, dlatego nawet, jeśli nie ze wszystkimi ambitnymi planami zdążymy, impreza i tak ma się, zdaniem organizatorów, udać. Tak czy inaczej, nie ulega wątpliwości, że już teraz pod wpływem bodźca, jakim jest organizacja turnieju piłkarskiego standard infrastruktury w całym kraju bardzo się poprawił, a do czasu imprezy jeszcze wzrośnie.