Most Załęski w Rzeszowie

Rzeszowski most Załęski powstał w 1992 r., ale jego budowa nigdy nie została ukończona. Mimo iż kilka lat temu zyskał „drugi brzeg”, w ul. Ciepłowniczej (wcześniej kończył się w polach i uprawach rolnych), wciąż brakuje np. chodnika po jednej stronie przeprawy. Władze miasta od dawna chciały obiekt poszerzyć, ponieważ w planach inwestycyjnych znalazły się projekty rozbudowy dochodzących do niego dróg. Po rozbudowie, na którą Rzeszów otrzymał zielone światło, kierowcy mają mieć do dyspozycji po dwa pasy ruchu w obydwu kierunkach.

Oprócz prac w obrębie przeprawy mostowej przebudowane ma być skrzyżowanie ulic Siemieńskiego i gen. Maczka (wraz z sygnalizacją świetlną) oraz oświetlenie i odwodnienie, poszerzony ponad 230-metrowy odcinek ul. gen. Maczka, a także wybudowane zatoki autobusowe, chodniki i ścieżki rowerowe.

Rozbudowa Wisłokostrady w Rzeszowie

Zadanie jest częścią większego projektu, na realizację którego miasto otrzymało ZRID w sierpniu ub.r. W sumie w ramach rozbudowy Wisłokostrady powstać ma druga jezdnia na odcinku al. Rejtana–ul. Dworaka (targowisko) – to blisko 500-metrowy odcinek, jak również dwie jezdnie na odcinku od targowiska do ul. Ciepłowniczej (ponad 800 m trasy). Wykonane będą również chodniki, ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe, oświetlenie, a także rondo na skrzyżowaniu przyszłej drogi z ul. Ciepłowniczą. W planach jest także zabezpieczenie osuwiska w rejonie ul. Konfederatów Barskich. Ważnym elementem inwestycji jest budowa mostu nad rzeką Młynówką oraz dwujezdniowej estakady nad linią kolejową Kraków–Medyka.

Równocześnie realizowana będzie inna inwestycja: rozbudowa ul. gen Maczka do przekroju dwujezdniowego (2x2) na długości ponad 600 m. Przebudowane zostaną skrzyżowania ul. Lubelskiej i al. Wyzwolenia oraz gen. Maczka, a także skrzyżowanie z ul. Partyzantów. Będą nowe chodniki i ścieżki rowerowe.

Realizacja tych trzech ważnych zadań pozwoli na odciążenie z ruchu samochodowego ronda Pobitno, a także śródmieścia – al. Piłsudskiego oraz wiaduktu Tarnobrzeskiego – podkreśla Marek Bajdak, pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa.

Wartość wszystkich tych inwestycji to ponad 140 mln zł.

Przeczytaj także: Rzeszów Główny: 5 tys. pociągów w tym roku. Zobacz zdjęcia!