Utrzymanie Potoku Demptowskiego leży w gestii Wód Polskich od 2018 r. (wcześniej zarządzał nim Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni). Od tego czasu dokonano czterech napraw koryta potoku. Pierwszy remont związany był z usuwaniem skutków nawałnic deszczowych – usunięto wówczas zatory i zapiaszczenie koryta. Następnie trzykrotnie przeprowadzono remonty awaryjne obejmujące roboty ziemne, wykopy, naprawę koryta i umocnień, usunięcie zatorów, wykonanie kiszki faszynowej, zabudowę wyrwy oraz darniowanie. Prace te łącznie kosztowały ponad 40 tys. zł.

Mimo cyklicznych remontów konieczna jest kompleksowa przebudowa koryta. Jak podają Wody Polskie, zadanie to zostało zgłoszone do Programu Planowanych Inwestycji Wód Polskich. Obecnie trwa rozeznanie możliwości wykonawstwa robót w korycie potoku i ustalanie kosztów takich prac. Wstępnie mówi się o zaprojektowaniu zbiornika lub zbiorników retencyjnych w miejscu wylotu wód opadowych z drogi ekspresowej S6 do potoku.

Potok Demptowski odwadnia dzielnicę Pustki Cisowskie-Demptowo w Gdyni. Odprowadza przede wszystkim deszczówkę z sieci kanalizacyjnej terenów zurbanizowanych, obszaru obwodnicy Trójmiasta i terenów leśnych. Na trasie potoku znajdują się cztery rurociągi podziemne, a na górnym odcinku w ostatnich latach wybudowany został zbiornik retencyjny. Na wysokości ulic Sakowicza i Demptowskiej koryto potoku przebiega w naturalnej dolinie. W niektórych miejscach została ona zabudowana do samej krawędzi skarpy (w czasie wezbrań prowadzi to do powstawania szkód). Największe problemy z występowaniem wód z koryta potoku pojawiają się na wysokości ul. Demptowskiej – potok przebiega tam przez teren posesji prywatnych, które są przez to podtapiane.

Przeczytaj także: Kompromis ws. węzła Karwiny w Gdyni