Badania mają być przeprowadzenie ze względu na ulokowanie inwestycji w obrębie cennej przyrodniczo doliny Wisły. Będą się odbywały równolegle z pracami budowlanymi mostu i potrwają do końca września 2014 r.

Toruńscy naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, pod kierunkiem prof. Andrzeja Przystalskiego, zajmą się badaniem zmian wśród wybranych gatunków fauny.

"Celem projektu jest zbadanie skali i przestrzennego zasięgu zmian fauny kręgowców doliny Wisły w strefie objętej pracami budowlanymi mostu drogowego w Toruniu. Monitoring połączony z inwentaryzacją obejmie wszystkie gatunki fauny (…) jakie w obszarze oddziaływania projektowanej inwestycji osiągają sukces rozrodczy, zimują oraz pojawiają się z różną regularnością podczas wędrówek" - wyjaśnił PAP prof. Przystalski.

Z kolei bydgoscy naukowcy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zajmą się oceną zmian wybranych elementów środowiska geograficzno-przyrodniczego doliny Wisły. Zespół pod kierownictwem prof. Zygmunta Babińskiego będzie badał zmiany stosunków wodnych w obrębie dna i brzegów Wisły.

"Realizując ten projekt chcemy określić skutki, jakie budowa mostu wywrze na wody podziemne i powierzchniowe ze szczególnym uwzględnieniem oddziaływania filarów mostu na zjawiska hydrologiczne Wisły i procesy korytowe rzeki" - wyjaśnił prof. Babiński.

 Obejrzyj fotogalerię z budowy mostu