W ramach pierwszego projektu wykonane zostaną opracowania główne, tj. studium wykonalności dla inwestycji, raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko i obszary Natura 2000 oraz opracowania pomocnicze: wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia wraz z kartą informacyjną oraz wnioskiem o ustalenie zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, teoretyczny (matematyczny) model toru wodnego Świnoujście–Szczecin, analiza nawigacyjna, raport z pobrania i zbadania próbek z dna toru wodnego, koncepcja techniczno-ekonomiczna budowy umocnień brzegowych w trzech wariantach oraz wariantowa koncepcja gospodarowania urobkiem pogłębiarskim – informuje UM w Szczecinie.

W ramach realizacji inwestycji pn. „Modernizacja toru wodnego Świnoujście–Szczecin do głębokości 12,5 m”, wykonane zostaną m.in. prace związane z umocnieniami brzegowymi, zagospodarowaniem urobku pogłębiarskiego (budowa nowych pól, rozbudowa istniejących pól refulacyjnych), przystosowaniem istniejącego oznakowania nawigacyjnego do nowej geometrii toru oraz pogłębieniem toru wodnego Świnoujście–Szczecin do głębokości 12,5 m.

Druga inwestycja („Modernizacja infrastruktury zapewniającej dostęp do portów w Świnoujściu i Szczecinie - oznakowanie nawigacyjne”) związana jest z: modernizacją zasilania stałych znaków nawigacyjnych (staw); wymianą i zakupem 93 sztuk pływającego oznakowania nawigacyjnego (pław) z pełnym wyposażeniem oraz zakup stacji RTK z odbiornikami; rozbudową systemu monitorowania, kontroli i synchronizacji świateł znaków nawigacyjnych oraz włączenie istniejących 123 znaków stałych i 68 nowych pław w ten system;  rozbudową Systemu Informacji Przestrzennej, modernizacją 2 pomieszczeń serwerowni, rozbudową akumulatorowi w Bazie Oznakowania Nawigacyjnego w Szczecinie, a także szkolenia pracowników.

Wszystkie prace mają się zakończyć do końca przyszłego roku.