Organizatorami tego wydarzenia byli: Politechnika Krakowska im. T. Kościuszki – Wydział Inżynierii Lądowej, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Małopolski w Krakowie, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Krakowie, Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Małopolski, Polska Akademia Nauk Oddział w Krakowie Komisja Budownictwa.

Patronat honorowy nad konferencją objęli: Rektor Politechniki Krakowskiej – Profesor Kazimierz Furtak, Prezydent miasta Krakowa – Profesor Jacek Majchrowski, Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski – Kazimierz Barczyk, Przewodniczący Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa – Stanisław Karczmarczyk.

Wśród patronów medialnych znalazło się czasopismo „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele” oraz portal www.inzynieria.com.

Podczas rozpoczęcia konferencji przybyłych gości powitał prof. dr hab. inż. Krzysztof Stypuła – przewodniczący komitetu organizacyjnego.

Następnie głos zabrał dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej - prof. dr hab. inż. Tadeusz Tatara. Przypomniał, że idea budowy metra w Krakowie pojawiła się już kilkadziesiąt lat temu. Prace koncepcyjne były realizowane od dawna. Uczestniczyli i nadal uczestniczą w nich pracownicy wydziału Inżynierii Lądowej PK.

Prof. Tatara podkreślił, że wydział, którym kieruje, tworzy podstawy do tego, aby stać się regionalnym liderem na polu budownictwa. Dlatego też podjął trud zorganizowania konferencji, której celem jest wymiana poglądów i szeroka dyskusja, które w przyszłości doprowadzą do tego, że w Krakowie zostaną podjęte skuteczne prace w tym kierunku, aby mieście powstały podziemne rozwiązania komunikacyjne.

W Krakowie nie należy już pytać o to, czy metro jest potrzebne, ale trzeba przygotowywać jego budowę

Prof. Stypuła przypomniał, że w latach 80. XX w., po rozpoczęciu budowy metra w Warszawie, rozpoczęto także prace studialne nad koncepcją budowy metra w Krakowie. Prace te koordynowało Biuro Rozwoju Krakowa. Już w 1987 r. odbyła się konferencja pt. „Metro w Krakowie”. W kolejnych latach okres przemian ustrojowych nie sprzyjał kontynuacji tych działań. W 2002 r. powrócono do rozmów na ten temat. Odbyła się wówczas konferencja pn. „Problemy Podziemnej Komunikacji Miejskiej w Krakowie”. Podkreślano wtedy, że zagadnienia komunikacyjne są szczególnie istotne dla rozwoju miasta i komfortu życia jego mieszkańców. Okazuje się, że po 13 latach słowa te nie straciły swej aktualności, a potrzeba wprowadzenia komunikacji pod ziemię jest jeszcze pilniejsza.

Jak podkreślił prof. Stypuła, w lipcu 2014 r. propozycja budowy metra stała się częścią uchwalonego przez miasto studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Krakowa. Również mieszkańcy małopolskiej stolicy opowiedzieli się w ubiegłorocznym referendum za budową kolejki podziemnej. Pojawiają się też możliwości finansowania niektórych działań w zakresie budowy metra w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Ważą się losy finansowania części prac przez Unię Europejską.

Zaznaczył, że teraz nie powinno się już stawiać pytania o to, czy Kraków potrzebuje metra, ale o to, jakie ono powinno być, jakie działania przygotowawcze należy już teraz podjąć, jak zapewnić finansowanie tego przedsięwzięcia.

Podczas konferencji odbyły się prelekcje i dyskusje dotyczące rozwiązań technicznych, przestrzennych, systemowych i organizacyjnych, służące optymalizacji rozwiązań komunikacyjnych na terenie miasta.

Ważnym zagadnieniem poruszanym przez specjalistów był też wpływ budowy połączeń podziemnych i ich użytkowania na zabytkowe obiekty Krakowa.

Prace nad budową metra w Krakowie powinny się zacząć jak najszybciej

Na podstawie wygłoszonych referatów i przeprowadzonej dyskusji organizatorzy sformułowali wnioski, które zostały przekazane władzom miasta, organizacjom samorządowym oraz instytucjom zaangażowanym w sprawy transportu miejskiego.

1. Zwiększające się potoki komunikacji indywidualnej i zbiorowej w Krakowie, przy braku możliwości dalszego rozwoju tej komunikacji na powierzchni, powodują konieczność sięgania w Krakowie po komunikację podziemną.

2. Konieczność budowy metra w Krakowie uzasadniają:
- wola mieszkańców Krakowa, wyrażona w referendum przeprowadzonym w 2014r.
- najnowsze analizy i prognozy potoków pasażerskich w centrum Krakowa
- niewydolność sieci tramwajowej w godzinach szczytu w obszarze śródmiejskim
- realizacja uchwalonego w 2014 r. studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m. Krakowa, którego istotnym elementem jest metro.

3. Nowoczesne możliwości drążenia tuneli i stosowania wibroizolacji dają pewność, że prawidłowo zaprojektowane metro nie zagraża zabytkom miasta ani jego historycznemu charakterowi.

4. Konieczne jest pilne rozpoczęcie prac nad koncepcją metra dla Krakowa, przy czym koncepcja ta powinna rozważać system komunikacji, a nie budowę pojedynczej linii. Powinien zostać powołany interdyscyplinarny zespół do opracowania takiej koncepcji. W ramach takiej całościowej koncepcji należy przygotować szczegółowe założenia pierwszej linii metra w Krakowie w ramach studium wykonalności. Dopiero opracowanie takiego studium pozwoli w sposób uzasadniony rozważać koszty budowy i eksploatacji metra, a następnie montować finansowanie inwestycji.

5. Przygotowanie inwestycji w postaci metra trwa od kilku lat, dlatego te przygotowania w Krakowie należy rozpocząć już dzisiaj.

6. Środowisko naukowe deklaruje udział w tych pracach.

7. Konferencja będzie kontynuowana w przyszłości.

 

Zobacz fotogalerię z konferencji

Tematyka budowy metra w Krakowie będzie jednym z tematów konferencji pn. "Budownictwo Podziemne", organizowanej w dniach 8-9 września 2015 r. przez Wydawnictwo Inżynieria sp. z o.o.