Będzie to wyspa, która zostanie otoczona tysiącami wież wiatrowych. Farma ta będzie mieć łączną moc od 70 GW do nawet 100 GW – a wytworzony przez nią prąd dotrze do domów w aż sześciu krajach europejskich: Holandii, Danii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Belgii. 

Realizacja projektu tej wyspy jest próbą wdrożenia pewnej wizji, którą TenneT podzielił się już w czerwcu 2016 r. – próbą stworzenia systemu, który pozwoli dostarczać energię w łatwo dostępny i ekonomiczny sposób. Kluczowym punktem tego planu jest stworzenie na Morzu Północnym jednej lub więcej wysp, tzw. Power Link Islands (wysp połączeń energetycznych).

Dlaczego warto zainwestować w wyspy połączeń energetycznych?

Do takich wysp można podłączyć wiele farm wiatrowych (o mocy od 70 tys. MW do 100 tys. MW). Kiedy każdą z indywidualnych farm podłączymy do jednego centrum – skala przesyłu energii jest dużo większa, a dzięki temu efektywniejsza ekonomicznie.

Prąd wytwarzany przez farmy może być bezpośrednio przesyłany do wszystkich krajów basenu Morza Północnego. Kable transmisyjne mogą jednocześnie pełnić funkcję połączeń wzajemnych pomiędzy rynkami energetycznymi poszczególnych państw – co usprawni i ustabilizuje sieć dostaw, a jednocześnie będzie wydajniejsze pod względem finansowym.

Wyspa to też ułatwienie logistyczne – pracownicy, sprzęt, instalacje, które mogą być wspólne dla wszystkich farm, mogą zostać umieszczone właśnie tam.

Nie bez znaczenia jest lokalizacja – w rejonie Ławicy Dogger warunki wiatrowe są optymalne, a wody płytkie. Płytkie wody oznaczają niższe koszty instalacji.

Co mówią pomysłodawcy?

Mel Kroon, CEO firmy TenneT, tak opisuje tę inwestycję: Ten projekt może być ważną częścią całkowicie odnawialnego źródła prądu w Europie Północnozachodniej. I my, i Energinet.dk, mamy duże doświadczenie w sieciach lądowych, połączeniach z farmami offshorowymi oraz połączeniami transgranicznym. Cieszę się, że wraz z naszymi duńskimi kolegami zrobimy ten krok naprzód. Czekam z niecierpliwością na to, by dołączyli do nas też inni operatorzy, być może – nowi partnerzy.

CEO firmy Energinet.dk, Peder Østermark Andreasen, wtóruje mu: W ostatnich latach morskie farmy wiatrowe udowodniły, że mogą być konkurencyjnym źródłem energii. Potrzebujemy innowacyjnych, wielkich w skali projektów, tak by morskie farmy wiatrowe grały jeszcze większą rolę w naszych przyszłych źródłach energii.

Czy Amerykanie postawią na energetykę wiatrową?

Elektrownia jądrowa to rozsądny wybór dla Polski [wywiad]