Całkowity koszt projektu pn. „Rozwój systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie Gdyni” to 24,71 mln zł. W ramach realizacji zadania, poza budową 5 km kanalizacji deszczowej, powstaną również dwa zbiorniki retencyjne. Dodatkowo dwa betonowe boiska przyszkolne (położone przy ul. Wolności) zyskają nową nawierzchnię – umożliwi ona wsiąkanie wód opadowych do gruntu. 

Gdzie powstanie kanalizacja deszczowa?

Wśród planowanych działań wymienić należy budowę systemu kanalizacji deszczowej na terenie dzielnicy Chylonia w ul. Komierowskiego, Opata Hackiego, Chylońskiej i Zamenhofa wraz z budową urządzeń podczyszczających i kolektora deszczowego do rzeki Chylonki, budowę kanalizacji deszczowej w ul. Zwierzynieckiej, Bobrowej, Wilczej i Demptowskiej wraz z budową urządzeń podczyszczających i zbiornika retencyjnego, budowę kanalizacji deszczowej w rejonie ulicy Wybickiego, placu Grunwaldzkiego, Armii Krajowej, Borchardta, Skwer Kościuszki i Al. Jana Pawła II.

Gospodarowanie wodami opadowymi i roztopowymi, a w szczególności zapewnienie opóźnienia odpływu tych wód do odbiornika, to dla miasta sprawy priorytetowe – tłumaczy Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. Ze względu na specyficzne położenie Gdyni – duże nachylenia terenu i różnice w poziomach, jej intensywny rozwój i wysoki wskaźnik urbanizacji, konieczne jest szczególne zajęcie się tym tematem. Robimy wszystko, aby zmniejszyć przewidywane negatywne skutki prognozowanych zmian klimatu. W szczególności chodzi tu o ochronę ludzi i ich mienia w przypadku lokalnych powodzi czy podtopień – dodaje.

Pieniądze, które Gdynia uzyskała na realizację przedsięwzięcia, pochodzą z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Czytaj więcej: Prawo wodne: "już za chwilę", czyli kiedy?