Drążenie będzie odbywać się do końca 2019 r., a fedrujący od stron obu portali w pewnym momencie spotkają się pod masywem Mały Luboń. Czy istnieje możliwość, że nitki mogą jednak się ominąć?

- Nie, nie ma takiego ryzyka. Oczywiście, wymaga to bardzo częstych i bardzo dokładnych pomiarów geodezyjnych. Ich dokładność dochodzi do połowy milimetra. Każdy taki tunel, każdy przodek jest mierzony, ma punkty odniesienia. Te punkty powiązanie są z tzw. osnową geodezyjną, czyli katalogiem punktów, który funkcjonuje w całym kraju. Każde położenie maszyny mierzone jest z taką dokładnością, by nie doszło właśnie do tego, że drążone z jednej i drugiej strony nitki się nie spotkają - tłumaczy Mateusz Witczyński, rzecznik prasowy włoskiej firmy Astaldi, wykonawcy II odcinka tzw. Zakopianki.

Do drążenia wykorzystywana jest metoda ADECO RS, uznawana za jedną z najlepszych wśród "klasycznych” metod budowy tuneli, bo pozwala na bieżąco dostosowywać sposób realizacji tunelu do faktycznych warunków na przodku. Wykonawcy stosują m.in. młoty hydrauliczne zamontowane na koparkach, a kiedy zajdzie taka potrzeba, użyją materiałów wybuchowych.

Roboty przy tunelu przebiegają zgodnie harmonogramem, choć pogoda trochę dała się we znaki od strony portalu południowego.

- Musiała zostać przeprojektowana skarpa ze względu nie na stojącą a płynącą wodę. W związku z ulewami, które miały ostatnio miejsce przez bardzo długi czas, na skarpie po lewej stronie od portalu południowego pojawiło się osuwisko, które też wymaga pewnych zmian. Ale to drobne sprawy, wszystko jest pod kontrolą - zapewnia Witczyński.

Obie nitki tunelu będą miały po 2 km 58 m - w każdej z nich ruch będzie odbywał się w jednym kierunku, tym samym całkowita długość odcinka tunelowego pod masywem Małego Lubonia wyniesie ponad 4 km. Zakładana wydajność drążenia to od 1,5 do 3 m na dobę.

Budowę całego nowego fragmentu tzw. Zakopianki podzielono na trzy odcinki: Lubień–Naprawa, Naprawa–Skomielna Biała (z budową tunelu) i Skomielna Biała–Chabówka (z powstaniem odcinka DK nr 47 klasy GP). Wspomniany tunel stanowił będzie 12,3% całej trasy.

Przeczytaj także: Zakopianka. Byliśmy na budowie tunelu [relacja]