Nowy odcinek S7 będzie miał 14 km długości. Na wykonanie prac projektowych, uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie oraz roboty budowlane wykonawca będzie miał 34 miesiące od dnia podpisania umowy (z wyłączeniem okresu zimowego: od 15 grudnia do 15 marca w przypadku prac budowlanych).

W efekcie wybudowany zostanie odcinek dwujezdniowej drogi z pasem dzielącym ziemnym i pasami awaryjnymi oraz m.in. węzły drogowe łączące S7 z istniejącym układem komunikacyjnym. Powstać mają też elementy odwodnienia drogi i obiektów towarzyszących, drogi dojazdowe czy urządzenia bezpieczeństwa ruchu.

Na wysokości Krakowa (węzeł Mistrzejowice), dzięki planowanej Północnej Obwodnicy Krakowa (POW), ta część S7 połączy się z S52. W jej obrębie znajdzie się osiem węzłów drogowych, a sama droga stanowić będzie obwodnicę dla trzech miejscowości: Książ Wielki, Miechów i Słomniki.

Wartość umowy to 508,1 mln zł, natomiast gwarancja na wykonane prace wynosi 10 lat. Ich zakończenie zaplanowano na II kwartał 2021 r.

S7 na północ od Krakowa

To drugi odcinek ponad 55-kilometrowego fragmentu S7 pomiędzy granicą woj. świętokrzyskiego a Krakowem (włączenie do istniejącego węzła Kraków Nowa Huta, w ciągu ul. Igołomskiej), na realizację którego podpisano już umowę.

Pierwszy, od granicy woj. świętokrzyskiego do Szczepanowic (bez węzła), o długości około 23,3 km, podzielony na dwie części inwestycyjne, jest na etapie projektu budowlanego i uzyskania decyzji ZRID (dla części I granica województwa – węzeł Miechów) oraz uzyskania decyzji środowiskowej i opracowania koncepcji programowej (dla części II tzw. „Poradowskiej”). Formalności mają być dopełnione do 28 sierpnia br.

Z kolei odcinek trzeci, od węzła Widoma (bez węzła) do Krakowa (z włączeniem do węzła Igołomska), o długości około 18,3 km, nie ma jeszcze wykonawcy. W przetargu na projekt i budowę tego fragmentu drogi wzięło udział 11 firm; obecnie trwa analiza złożonych ofert.

Z północy na południe

Droga ekspresowa S7 ma połączyć Gdańsk, Warszawę i Kraków i znacząco skrócić czas podróży z północy na południe Polski. Najdłuższy odcinek S7, będący już w eksploatacji, znajduje się w woj. warmińsko-mazurskim – to 145 km drogi ekspresowej. Większość pozostałych kluczowych odcinków tej trasy jest w budowie. To m.in. 40-kilometrowy fragment pomiędzy węzłem Żuławy Zachód (Koszwały) a węzłem Elbląg Zachód (Kazimierzowo), znajdujące się na północ od Warszawy odcinki Napierki–Mława i Mława–Strzegowo o długości blisko 35 km czy blisko 25-kilometrowa obwodnica Radomia.

W samej Małopolsce w realizacji jest około 17 km drogi ekspresowej nr 7, w tym jeden z najtrudniejszych w realizacji fragmentów całej ekspresówki: w ciągu tzw. Zakopianki (odcinek Lubień–Rabka-Zdrój), gdzie powstaje tunel o długości 2 km.

Zobacz nasz TEMAT SPECJALNY: TUNEL ZAKOPIANKA