Realizacja zadania podzielona została na cztery części:

Odcinek A: od węzła Tuszyn (bez węzła) do węzła Bełchatów (z węzłem) – o długości 15,9 km.

Odcinek B: od węzła Bełchatów (bez węzła) do węzła Kamieńsk (z węzłem) – o długości 24,2 km.

Odcinek C: od węzła Kamieńsk (bez węzła) do węzła Radomsko (z węzłem) – o długości 16,7 km.

Odcinek D: od węzła Radomsko do granicy woj. łódzkiego/śląskiego – o długości 7 km.

Kto złożył oferty w przetargu?

W postępowaniu przetargowym złożono łącznie 13 ofert, przy czym dwie firmy – Polaqua sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor sp. z o.o., a także konsorcjum Budimex S.A. (lider) i Strabag S.A. (partner) są zainteresowane realizacją wszystkich czterech odcinków. Poza nimi w przetargu wzięły też udział firmy PORR S.A. (oferta na realizację odcinka D) i Mota-Engil Central Europe S.A. (odcinek D) oraz konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia S.A. (lider) wraz z przedsiębiorstwem Mirbud S.A. (partner), które zaproponowało realizację odcinków B i C.

Wartość całej inwestycji, oszacowana przez GDDKiA, to blisko 2,5 mld zł. Propozycje 10 oferentów mieszczą się w tej kwocie. Wszyscy złożyli także deklarację gwarancji jakości zgodną z warunkami zamówienia. Umowa z wybraną firmą lub wybranym konsorcjum zostanie podpisana najpewniej na przełomie zimy i wiosny br.


Ostatni brakujący fragment A1 w woj. łódzkim

64-kilometrowy odcinka A1 w Łódzkiem to ostatni brakujący fragment autostrady w tym regionie. Po realizacji tego zadania całkowita długość tej trasy na terenie województwa wyniesie 167,3 km. Zamawiający przewidział sporo zmian w stosunku do istniejących dróg na tej trasie. Najmniejsze dotyczą odcinka A, czyli tzw. starej autostrady, gdzie między węzłem Tuszyn a węzłem Piotrków Trybunalski Zachód powstaną dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, a dalej – między węzłem Piotrków Trybunalski Zachód a węzłem Piotrków Trybunalski Południe – cztery pasy ruchu w każdym kierunku (tak jak obecnie). Największa rewolucja czeka obecny fragment drogi krajowej nr 1 (odcinki B, C i D). Znikną jednopoziomowe skrzyżowania, a w miejsce dwóch pasów ruchu w każdym kierunku pojawią się trzy dla każdej z jezdni. Dodatkowo powstaną bezkolizyjne węzły i relacje skrętne w pobliżu węzła Piotrków Trybunalski Zachód. Ma to ułatwić kierowcom podróż w kierunku północnym (na Gdańsk), a od Pomorza – w kierunku Warszawy.

Na realizację zadania wybrana firma będzie miała maksymalnie 38 miesiące od podpisania umowy (okresy zimowe, tj. od 15 grudnia do 15 marca, liczą się tylko dla prac projektowych – roboty będą w tym czasie wstrzymane).

Przeczytaj także: A2 Warszawa-Kukuryki będzie gotowa w sierpniu 2023 r.?