• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Gaz-System: w 2017 r. przesłano najwięcej gazu w historii

Opublikowano: 02-03-2018 Źródło: Gaz-System

W 2017 r. przesłano najwięcej gazu w historii, 19,7 mld m3. To wzrost w porównaniu do 2016 r. aż o prawie 9% – poinformował Gaz-System.


Gaz-System: w 2017 r. przesłano najwięcej gazu w historii. Fot. Zivica Kerkez/Shutterstock Gaz-System: w 2017 r. przesłano najwięcej gazu w historii. Fot. Zivica Kerkez/Shutterstock

Te informacje potwierdzają wzrost zapotrzebowania na gaz ziemny w Polsce. Sądzimy, że wybudowanie gazociągu Baltic Pipe wzmocni jeszcze bardziej ten trend, dzięki zwiększeniu stabilności i bezpieczeństwa dostaw. Potencjał rozwoju rynku gazu ziemnego w Polsce jest bardzo duży – mówi, cytowany w komunikacie, prezes zarządu Gaz-System Tomasz Stępień.

Największy wpływ na przyszłe zapotrzebowanie na gaz mają mieć zmiany w sektorze energetyki. Według szacunków, minimalny wzrost popytu ze strony tego sektora w 2027 r. wyniesie 1,3 mld m3 rocznie, a maksymalnie – 2,7 mld m3. W takiej sytuacji prognozowany wzrost krajowego popytu na gaz wyniósłby od 8 do ponad 17% w skali dziesięcioletniej. Wszystko zależy jednak od tego, jakie elektrownie i elektrociepłownie gazowe powstaną w latach 2018-2027.

Baltic Pipe – co to jest

Wspomniany gazociąg Baltic Pipe połączy duński i polski system przesyłowy, pozwalając na transport gazu ziemnego z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. Jego długość osiągnie między 260 a 310 km długości. Planowana przepustowość to 10 mld m3 rocznie.

Grafika: Gaz-System Grafika: Gaz-System

Inwestycja, oprócz budowy podmorskiego gazociągu, obejmuje m.in. modernizację polskiej i duńskiej sieci przesyłowej, powstanie tłoczni gazu na Zelandii (Dania) i terminalu odbiorczego (Polska) oraz rozbudowę polskich tłoczni.


Budowa gazociągu ma rozpocząć się na początku 2019 r., a zakończyć w 2022 r. Koszt realizacji inwestycji to około 1,7 mld EUR. Po stronie polskiej za projekt odpowiada Gaz-System, z kolei z ramienia Duńczyków – Energinet.

Gaz-System: dane za rok kalendarzowy 2017 - stan na dzień 31 grudnia 2017

Grafika Gaz-System Grafika Gaz-System

1 – Liczba fizycznych punktów wejścia do systemu przesyłowego, czyli miejsc dostarczania paliwa gazowego o określonej fizycznej lokalizacji. Liczba uwzględnia import gazu, odbiór ze zbiorników PMG, dostawę z kopalń oraz produkcję krajową (mieszalnie).
2 – Liczba fizycznych punktów wyjścia z systemu przesyłowego, czyli miejsc odbioru paliwa gazowego o określonej fizycznej lokalizacji. Liczba uwzględnia przesył do punktów wyjścia na połączeniu z obszarami dystrybucyjnymi i siecią dystrybucyjną niebędącą obszarem dystrybucyjnym gazu, ładowanie zbiorników PMG, eksport oraz odbiorców końcowych.
3 – Wielkość przesłanego paliwa gazowego uwzględnia przesył gazu zaazotowanego (Lw), którego objętość przeliczono na gaz wysokometanowy (E). Nie uwzględniono paliwa gazowego przesłanego na rynku OTC i Giełdzie Gazu. W 2017 r. rozliczenie usługi przesyłu odbywało się w oparciu o jednostki energii, w związku z tym wielkość przesłanego paliwa gazowego w jednostkach objętości jest wartością poglądową.
4 – Podana wielkość przesłanego paliwa gazowego obejmuje pracę zbiorników PMG. Wielkość przesłanego paliwa gazowego uwzględnia przesył gazu zaazotowanego (Lw), którego objętość przeliczono na gaz wysokometanowy (E). Nie uwzględniono paliwa gazowego przesłanego na rynku OTC i Giełdzie Gazu. W 2017 roku rozliczenie usługi przesyłu odbywało się w oparciu o jednostki energii, w związku z tym wielkość przesłanego paliwa gazowego w jednostkach objętości jest wartością poglądową.
5 – Wraz z pojemnością zarezerwowaną dla Gaz-System.

Kluczowym zadaniem Gaz-System jest transport paliw gazowych siecią przesyłową na terenie całego kraju, w celu ich dostarczenia do sieci dystrybucyjnych oraz do odbiorców końcowych podłączonych do systemu przesyłowego.

Przeczytaj także: Baltic Pipe. PGNiG może szykować portfel dostaw gazu

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!