W ramach konsultacji z dokumentacją projektową będzie mógł zapoznać się każdy. Wszelkie pisma udostępnią Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie (RDOŚ) oraz wydział zamiejscowy w Elblągu. Wnioski można składać do 12 lipca br.

Jak dodał wiceminister, konsultacje społeczne są niezwykle ważne. Od początku założyliśmy sobie, że żadna inwestycja, a w szczególności tak strategiczna, jaką jest przekop Mierzei Wiślanej, nie może być realizowana bez opinii mieszkańców. Tak naprawdę robimy tę drogę wodną dla bezpieczeństwa Polski, ale też dla bezpieczeństwa mieszkańców, którzy mieszkają nad Zalewem Wiślanym i w tej części Polski – powiedział wiceminister Witkowski w rozmowie z PAP.


Przekop Mierzei Wiślanej rodzi różne odczucia. Zarząd województwa pomorskiego stwierdził, że inwestycja budzi obawy natury ekonomicznej i przyrodniczej. Z kolei sejmik Warmii i Mazur uważa, że projekt ma kluczowe znaczenie dla rozwoju subregionu elbląskiego.

Przekop Mierzei Wiślanej o długości 1300 m i głębokości 5 m połączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym, ma powstać w miejscowości Nowy Świat. Celem jest umożliwienie wpływania do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m. Nową drogą wodną będą mogły pływać statki o długości 100 m i szerokości 20 m.

Przeczytaj także: Sejmowa komisja chce zmian w specustawie dot. przekopu Mierzei Wiślanej