Mądre, czyli ekologiczne

Inwestowanie w ekologiczne budynki wiąże się bezpośrednio z inwestowaniem w tak zwaną smart technologię, czyli rozwiązania wykorzystujące nowoczesne techniki budowlane, architektoniczne oraz projektowe (zielona energia). Ich celem jest przede wszystkim ułatwienie życia swoim użytkownikom (mieszkańcom, pracownikom, klientom), ale również dbałość o środowisko i promowanie ekologicznych działań.

W praktyce oznacza to, że budynki zaprojektowane i wykonane w zgodzie z aktualnymi trendami smart technologii są w pełni ekologiczne i wykorzystują między innymi:

  • energię słoneczną do uzupełniania źródeł prądu,
  • systemy rekuperacyjne, wentylacyjne i klimatyzacyjne oparte na jednej instalacji,
  • eko pompy ciepła czerpiące ciepło z otoczenia,
  • panele fotowoltaiczne,
  • przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Co ważne, praktycznie każde z tych rozwiązań można zastosować w budynkach mieszkalnych i firmowych. Ograniczeniem będzie jedynie ich wielkość (np. pompy ciepła niestety nie sprawdzą się przy firmowych wielopiętrowych wieżowcach). Na szczęście panele fotowoltaiczne, które gromadzą i przetwarzają energię słoneczną, mogą być używane przy każdym projekcie budowlanym.

Zysk dla otoczenia

Naturalnym i bezpośrednim skutkiem zastosowania przy budowie technologii smart jest przełożenie pozytywnych efektów na otoczenie. Z jednej strony zyskuje oczywiście środowisko, które nie jest zanieczyszczane dodatkowymi związkami CO2, z drugiej zyskuje sam budynek, który wykorzystując ekologiczne rozwiązania jest zwyczajnie trwalszy i mniej eksploatowany. Nie bez znaczenie jest również zmniejszenie wykorzystywania nieodnawialnych źródeł energii (prądu, gazu), ponieważ są one zastępowane źródłami odnawialnymi, czerpanymi z otoczenia.

Zysk dla portfela

Analogicznie zyski przekładają się również na sferę finansową. Chociaż na początku inwestycja w eko rozwiązania i smart technologię pochłania sporo funduszy, zwłaszcza przy dużych budowach, to zwraca się ona bardzo szybko. W przypadku budynków mieszkalnych nawet po roku, a w budynkach firmowych czy użyteczności publicznej już po trzech do pięciu lat. Po tym czasie koszty utrzymania domów mieszkalnych zmniejszają się o około 30% w porównaniu do domów nieekologicznych, co daje rocznie nawet kilka tysięcy złotych oszczędności.