Dostawy gazu z USA będą odbywać się wg formuły DES (ang. delivery ex-ship), czyli z dostawą do Terminalu LNG w Świnoujściu. Ładunki LNG do Polski będą wypływać z terminali skraplających Sabine Pass w Luizjanie i Corpus Christi w Teksasie. Na początek, w latach 2019–2022, łączny wolumen dostaw LNG ma wynieść około 0,52 mln ton, co oznacza 0,7 mld m3 gazu po regazyfikacji. Z kolei w latach 2023-2042 łączny wolumen ma osiągnąć około 29 mln ton (około 39 mld m³ po regazyfikacji). Jak wyliczono, to oznacza, że od 2023 r. PGNiG każdego roku zakupi w USA około 1,45 mln ton LNG (około 1,95 mld m3 gazu po regazyfikacji).

Uzgodnione warunki umowy, w tym konkurencyjna cena, są w pełni satysfakcjonujące dla PGNiG. Dzięki tej umowie będziemy dysponowali regularnymi rosnącymi dostawami LNG z USA już od 2019 r. Udział LNG w naszym portfelu importowym stale rośnie. Prężnie rozwijający się światowy rynek gazu skroplonego pozwala nam na wybór spośród najlepszych ofert w tym segmencie – mówi, cytowany w komunikacie, Piotr Woźniak, prezes PGNiG.


Jak dodaje Jack Fusco, prezes i dyrektor generalny Cheniere, PGNiG jest ważnym partnerem dla Cheniere na rosnącym europejskim rynku i cieszymy się na naszą długofalową współpracę, dzięki której zapewnimy PGNiG bezpieczne i wygodne dostawy czystego paliwa, jakim jest LNG.

Cheniere Energy, Inc. to czołowy producent i eksporter skroplonego gazu ziemnego (LNG) w USA. Siedzibę ma w Houston w Teksasie, posiada dodatkowe biura w Londynie, Singapurze, Pekinie, Tokio i Waszyngtonie.

PGNiG jest liderem rynku gazu ziemnego w Polsce. Zajmuje się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, a także importem, magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej.

Przeczytaj także: Gazowe połączenie Polska–Litwa – otworzą się nowe możliwości?