• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Północna Obwodnica Krakowa – podpisano umowę

Opublikowano: 13-11-2018 Źródło: GDDKiA

Podpisano umowę na projekt i budowę S52 Północnej Obwodnicy Krakowa. Obwodnicę zbuduje turecko-polskie konsorcjum firm Gulermak i Mosty Łódź, które koszt realizacji zadania wyceniło na 1,42 mld zł.


Północna obwodnica Krakowa (S52) – węzeł Zielonki i początek tunelu. Źródło: GDDKiA, Sweco

Północna obwodnica Krakowa (S52) – węzeł Zielonki i początek tunelu. Źródło: GDDKiA, Sweco

Dwujezdniowa S52, czyli Północna Obwodnica Krakowa, będzie mieć około 12,5 km długości. W ramach budowy tej obwodnicy Krakowa powstaną m.in. trzy tunele drogowe – pod rzeką Prądnik, a także pod wzgórzami Batowice i Syberia – których łączna długość wyniesie 1,6 km. Do tego zaplanowano budowę m.in. czterech węzłów: Modlnica, Zielonki, Węgrzce oraz Batowice.


Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa ma zakończyć się w 2023 r. Trasa przyczyni się do usprawnienia podróży z Krakowa w kierunku Kielc i Warszawy, Katowic i Wrocławia oraz Tarnowa i Rzeszowa. Z Północnej Obwodnicy Krakowa ma korzystać średnio 30 tys. pojazdów na dobę.


Obecnie obwodnica otacza Kraków z trzech stron: zachodniej (DK94 oraz A4), południowej (A4) oraz wschodniej (S7). Dzięki budowie północnego fragmentu Kraków będzie posiadać pełną obwodnicę, tzw. krakowski ring.

Północna Obwodnica Krakowa – trasa. Źródło: GDDKiA Północna Obwodnica Krakowa – trasa. Źródło: GDDKiA

Jeszcze w pierwszym kwartale 2016 r. Północna Obwodnica Krakowa nie była przewidziana w sieci dróg krajowych. Nie była planowana taka droga krajowa. Dopiero zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 maja 2016 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych, Północna Obwodnica Krakowa znalazła się w sieci dróg krajowych, ciągu drogi ekspresowej S52 przypominała niedawno Iwona Mikrut-Purchla, rzecznik prasowa krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Na opracowanie dokumentacji technicznej, uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej oraz budowę drogi wykonawcy będą mieli 47 miesięcy, przy czym do czasu realizacji nie wlicza się okresów zimowych w trakcie prowadzenia prac (tj. od 15 grudnia do 15 marca).

O Północnej Obwodnicy Krakowa, ale nie tylko, bo także o innych krakowskich inwestycjach drogowych, jak np. budowa metra czy Trasy Łagiewnickiej, niedawno rozmawialiśmy z Tadeuszem Trzmielem, który kilka dni temu złożył rezygnację z funkcji zastępcy prezydenta Krakowa ds. inwestycji i infrastruktury i objął funkcję prezesa Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A. Jeżeli codziennie przyjeżdża tu 240 tys. samochodów z zewnątrz, to ten ruch należy skanalizować bądź zaoferować systemy transportu publicznego, które będą konkurencyjne i atrakcyjne. (...) Ważne, że w końcu, powoli zaczyna się rozwiązywać problem korków i sprawności funkcjonowania systemu transportowego w Krakowie w sposób kompleksowy – mówił Tadeusz Trzmiel. Rozmowę „Kraków musi zejść pod ziemię” przeczytasz TUTAJ.

Budowa dróg to znaczący odsetek projektów infrastrukturalnych realizowanych w Polsce. Jak prawidłowo rozpoznać warunki gruntowo-wodne? Jak dobrać metodę wzmacniania podłoża? Jakie materiały budowlane będą w danej sytuacji najwłaściwsze? W grudniu w Krakowie o tego typu zagadnieniach będą mówić Paweł Zysk i Tomasz Skowera z GDDKiA, którzy wezmą udział w VIII Konferencji „Geoinżynieria w Budownictwie”.

Przeczytaj także: Północna Obwodnica Krakowa – jest nowy wykonawca

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!