• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kolejny odcinek A1 będzie gotowy w 2019 r.?

Opublikowano: 09-01-2019 Źródło: PAP, inzynieria.com

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała, że realizacja czterech budowanych fragmentów autostrady A1 Pyrzowice–Częstochowa jest już na ukończeniu. Włączenie odcinka, będącego jednocześnie obwodnicą Częstochowy, do eksploatacji nastąpić ma w II połowie 2019 r. Stan realizacji obwodnicy wynosił na koniec 2018 r. zaledwie 49%.


Obwodnica Częstochowy nie powstanie w wyznaczonym terminie. Fot. antic/Adobe Stock Obwodnica Częstochowy nie powstanie w wyznaczonym terminie. Fot. antic/Adobe Stock

W październiku 2018 r. GDDKiA podawała, że obwodnica Częstochowy ma być przejezdna w połowie 2019 r.; w tym czasie pozostałe odcinki A1 między Pyrzowicami i Częstochową powinny być już gotowe.

Całość brakującej dotąd autostrady A1 między Tuszynem (woj. łódzkie) a Pyrzowicami (woj. śląskie) podzielono na dziewięć odcinków realizacyjnych.

  • Odcinek A – węzeł Tuszyn–węzeł Piotrków Trybunalski Południe, długość około 15,9 km;
  • Odcinek B – węzeł Piotrków Trybunalski Południe–Kamieńsk, długość około 24,2 km;
  • Odcinek C – Kamieńsk–Radomsko, długość około 16,7 km;
  • Odcinek D – Radomsko–granica woj. łódzkiego i śląskiego, długość około 7 km;
  • Odcinek E – granica woj. łódzkiego i śląskiego–w. Częstochowa Północ, długość około 16,9 km;
  • Odcinek F – węzeł Rząsawa (z węzłem)–węzeł Blachownia, długość około 20,3 km;
  • Odcinek G – węzeł Blachownia (bez węzła)–węzeł Zawodzie (z węzłem), długość około 4,7 km;
  • Odcinek H – węzeł Zawodzie (bez węzła)–węzeł Woźniki (z węzłem), długość około 16,7 km;
  • Odcinek I – węzeł Woźniki (bez węzła)–węzeł Pyrzowice (bez węzła), długość około 15,2 km.

Przetargi na odcinki A–E od Tuszyna do Częstochowy ruszyły w połowie 2016 r. i na niemal wszystkie podpisano już umowy. Odcinki F–I od Częstochowy do Pyrzowic powstają od 2015 r. i zgodnie z umowami powinny być gotowe w 2019 r.

Od wielu miesięcy m.in. w lokalnych mediach pojawiają się sygnały o opóźnieniach w realizacji odcinka F. Kontrakt na jego budowę podpisano z konsorcjum firm Salini Polska, Salini Impregilo i Todini Costruzioni Generali.

Cała trasa autostrady A1 zgodnie z planem prowadzić ma z Trójmiasta przez Toruń, Łódź, Częstochowę, Pyrzowice i Gliwice aż do granicy polsko-czeskiej w Gorzyczkach. A1 to też część Trans-Europejskiego Korytarza Transportowego Północ–Południe (jako europejska droga E75), który łączyć ma kraje skandynawskie z krajami leżącymi nad Morzem Śródziemnym. Korytarz prowadzi od Morza Bałtyckiego przez terytorium Czech i Słowacji aż do Austrii i stanowi nowoczesne połączenie komunikacyjne pomiędzy Gdańskiem a Wiedniem.

Ukończenie budowy autostrady A1 pozwoli na bezpieczne i szybkie skomunikowanie południa Polski z portami trójmiejskimi, a tym samym ułatwi dostęp do nich także naszym południowym sąsiadom: Czechom, Słowakom i Węgrom – twierdzi GDDKiA.

Autostrada A1 – trasa [mapa]. Źródło: GDDKiA Autostrada A1 – trasa [mapa]. Źródło: GDDKiA

Przeczytaj także: Rynek budowlany reaguje na rządowe propozycje klauzul waloryzacyjnych

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia