Partnerzy portalu

S3 na Dolnym Śląsku: GDDKiA otworzyła oferty

Opublikowano: 10-09-2019 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zapoznała się z ofertami na kontynuację budowy drogi ekspresowej S3 od węzła Kaźmierzów do węzła Lubin Północ w woj. dolnośląskim.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Oferty budowy trasy o długości 14,4 km złożyły cztery podmioty. Najtańszą ofertę, opiewającą na kwotę nieznacznie przekraczającą 228 mln zł brutto, zaproponowało konsorcjum firm Mota-Engil Central Europe S.A. jako lider oraz partnerzy Masfalt sp. z o.o. i Drogomex sp. z o.o. Najdroższą ofertę na blisko 295 mln zł brutto złożyła natomiast firma STRABAG Infrastruktura Południe sp. z o.o. Wszyscy wykonawcy zaoferowali skrócenie terminu realizacji o 2 miesiące oraz wydłużenie terminu gwarancji jakości o 5 lat. 

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Wykonawca wyłoniony w tym przetargu będzie miał 14 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych) na dokończenie prac, z możliwością skrócenia tego okresu do 12 miesięcy, jeśli zadeklaruje to w swojej ofercie.

Do wykonania pozostało około 25% prac przewidzianych w pierwotnym kontrakcie – przekazała GDDKiA. Nowy wykonawca będzie musiał m.in. dokończyć budowę drogi ekspresowej (dwie jezdnie po dwa pasy ruchu i pas awaryjny) oraz węzłów Kaźmierzów, Polkowice i Lubin Północ. Ponadto do zadań wykonawcy będzie należało dokończenie budowy 25 obiektów inżynieryjnych, wykonanie systemów odwodnienia i urządzeń ochrony środowiska. Wykonawca będzie musiał uzyskać również decyzję o pozwoleniu na użytkowanie i oddać trasę do ruchu.

Rozwiązanie umowy z dotychczasowym wykonawcą, konsorcjum firm z firmą Salini jako liderem, Dyrekcja nazwała koniecznością. Konsorcjum firm, z Salini Polska w roli lidera, mimo wielokrotnych wezwań nie realizowało prac objętych kontraktem. Wykonawca prowadził kontrakt niezgodnie z zawartą umową, nie wypełniał zapisów dotyczących realizacji kontraktu, w tym realizacji postępu robót zgodnego z harmonogramem oraz nie regulował płatności dla podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów – wyjaśniła GDDKiA.

Przeczytaj także: GDDKiA: problemy z kontraktami Energopolu Szczecin

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia