W Poznaniu, 5 km od centrum i w pobliżu rzeki Warty, powstaje ATAL Warta Towers, jeden z najwyższych obiektów w stolicy Wielkopolski. W miejscu budowy stwierdzono występowanie mineralnych gruntów czwartorzędowych o miąższości nieprzekraczającej około 10 m. Głębiej zalegają trzeciorzędowe iły z przewarstwieniami piasków pylastych. Wstępnie założono, że dla posadowienia wysokiej części obiektu najkorzystniejsze będzie wykonanie fundamentu płytowo-palowego z płytą o grubości 150 cm, opartą na palach CFA o średnicy 600 mm i długości 20 m. Po wykonaniu dodatkowych badań gruntowych z dna wykopu do głębokości 30 m początkowa koncepcja posadowienia została skorygowana.

Więcej o budowie jednego z najwyższych budynków w Poznaniu przeczytasz w najnowszym numerze kwartalnika „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele” (3/2019 [68]) w artykule pt. „Roboty palowe dla posadowienia obiektów ATAL Warta Towers”.

Z tego samego numeru naszego kwartalnika dowiesz się wszystkiego o budowie obiektów mostowych metodą nawisową przy użyciu wózków CVS z oferty ULMA. Metoda nawisowa umożliwia pokonywanie wszelkiego typu przeszkód terenowych. Służy do budowy mostów o rozpiętości przęseł wynoszącej od 70 m do 200 m. Dobrze sprawdza się również wtedy, kiedy obiekt jest podparty wysokimi filarami oraz wówczas, kiedy nie ma możliwości oparcia deskowania na podłożu.

Ponadto w tym numerze GDMT, w artykule dr. inż. Bolesława Kłosińskiego z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, można przeczytać o tym, jakie specyficzne uwarunkowania oraz rozwiązania w zakresie fundamentowania towarzyszyły budowie trzech superwieżowców o rekordowej wysokości. Z kolei Mariusz Leszczyński (Geomechanika sp. z o.o.) oraz Witold Bogusz (Instytut Techniki Budowlanej) wyjaśniają, na jakim etapie jest opracowywanie oraz wdrażanie nowej generacji normy Eurokod 7.

W bieżącym wydaniu piszemy też o powstaniu nad Jeziorem Bystrzyckim najdłuższej kładki wstęgowej w Polsce, do budowy której wykorzystano ponad 1000 ton betonu, około 85 ton stali zbrojeniowej oraz ponad 18 ton stali sprężającej. Wracamy także do tematu tunelu średnicowego w Łodzi, ponieważ na przełomie tego i kolejnego roku do Polski przetransportowane mają zostać maszyny, które wydrążą ten obiekt. W numerze „przenosimy się" też do Nur-Sułtan, stolicy Kazachstanu, gdzie ma powstać wieżowiec, który jednocześnie będzie mostem.

Nasz kwartalnik zawiera jeszcze wiele innych ciekawych artykułów. Zapraszamy do lektury! Zachęcamy też do prenumeraty periodyku „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele”. Jeśli jeszcze nie otrzymujesz naszego czasopisma, możesz zamówić je tutaj.