• Biurowiec Alpha będzie miał sześć kondygnacji i 8,5 tys. powierzchni biurowej
  • Po rozpoczęciu prac zabezpieczono głęboki wykop tak, by bezpiecznie prowadzić konstrukcję podziemia
  • W tym celu wybrano obudowę berlińską na palach CFA

Nazwa Alpha nawiązuje do alfabetu fonetycznego ICAO, którym posługują się piloci samolotów w kontaktach z kontrolerami. Powstający w sąsiedztwie terminalu pasażerskiego T-2 gdańskiego portu lotniczego budynek o całkowitej powierzchni 16,6 tys. m2 będzie miał sześć kondygnacji nadziemnych i dwie podziemne. W tych ostatnich zaplanowano parking na 175 miejsc postojowych. Nad ziemią, na parterze powstaną lokale usługowe, a przed biurowcem znajdzie sią kolejny parking na 22 samochody. 8,5 tys. m2 przeznaczono na biura. Obiekt został zaprojektowany tak, by spełniać poziom Gold według certyfikacji LEED potwierdzającej zastosowanie rozwiązań zgodnych ze zrównoważonym rozwojem. W sąsiedztwie ACG znajduje się przystanek Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.


Generalnym wykonawcą projektu, wartego niemal 66 mln zł, jest HOCHTIEF Polska. Na zlecenie spółki, firma Keller Polska zabezpieczyła głęboki wykop.

W trakcie rozpoznania geotechnicznego okazało się, że górne warstwy gruntowe złożone są z piasków średnich i piasków gliniastych, a w poziomie posadowienia konstrukcji biurowca stwierdzono niespoiste iły. Na warstwach tych gruntów znajduje się woda gruntowa w postaci zawieszonych soczewek. Dodatkowym wyzwaniem było bliskie sąsiedztwo infrastruktury naziemnej i podziemnej – parkingu przy lotnisku, estakady kolejowej i drogi dojazdowej do portu lotniczego. Te czynniki zadecydowały o wyborze rozwiązania zapewniającego bezpieczeństwo wykopu i konstrukcji biurowca.

Jako zabezpieczenie wykopu wybrano obudowę berlińską na palach CFA, która spełniała wymagania techniczne i finansowe stawiane przez generalnego wykonawcę – informuje Keller Polska.

Głębokość wykopu (średnia to 6,4 m) i bliskość estakady wymagała zastosowania odpowiedniego podparcia obudowy, by zachować stan graniczny nośności i użytkowania. Wybrano częściowo kotwioną i częściowo rozpieraną obudowę wykopu, zapewniając stopień rozparcia i kotwienia tak, by umożliwić wygodne prace przy konstrukcji podziemia. Odkryta powierzchnia obudowy wynosi około 1260 m2, a wykonano ją na odcinku 198 m.

Przeczytaj także: Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej zbliża się do kolejnego kroku milowego