Dotychczasowe umocnienia rzeki zostaną poddane gruntownej rewaloryzacji, a do tej pory zamontowane elementy betonowe zostaną zastąpione materiałami ekologicznymi. Renowacji poddana zostanie cała infrastruktura brzegowa: tarasy, schody, slipy i wyloty kanalizacji deszczowej. Efektem prac ma być zabezpieczenie brzegów rzeki przed erozją, ale zmiany wpłyną też pozytywnie na bezpieczeństwo, ekosystem i atrakcyjność terenów nad Wartą.

Mieszkańcy Poznania chętnie spędzają czas nad rzeką. W ostatnich latach na terenach nadwarciańskich realizowany był szereg inwestycji, powstała m.in. przystań jachtowa w Starym Porcie, rozbudowywana jest Wartostrada. Cały czas przybywa miejsc do rekreacji. Latem poznaniacy i turyści mogą wypocząć na plażach miejskich, przepłynąć się tramwajem wodnym, wypożyczyć łódź motorową i kajaki. Do wyboru mają też wiele wydarzeń kulturalnych. Dzięki rozbudowie monitoringu miejskiego i montażowi oświetlenia nad Wartą jest coraz bezpieczniej. Rewaloryzacja brzegów Warty to kolejny krok – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. 

Jak zaznaczył Bogumił Nowak, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Poznaniu, w momencie, w którym już trzeci rok z rzędu teren ten zmaga się z suszą, będącą efektem niewielkich opadów oraz wysokiego parowania, realizacja inwestycji pomoże w retencjonowaniu zasobów wodnych.

Planowana modernizacja ubezpieczeń brzegowych zakłada bowiem zastosowanie przepuszczalnych umocnień w postaci koszy i materacy gabionowych wypełnionych kamieniem naturalnym i humusem, które następnie zostaną pokryte zielenią. Pozwoli to na rozszczelnienie powierzchni skarp przyczyniając się do zwiększenia retencji gruntowej oraz odpływu powierzchniowego na rzecz gruntowego.

Z obecnego ekosystemu zostaną wyeliminowane płyty betonowe, które ograniczają wchłanianie wody do gruntu. Zastąpią je materiały naturalne, tj. kamień, drewno, zieleń. Dzięki takiemu zabiegowi nastąpi poprawa w funkcji ekosystemu. Materiały proekologiczne sprawią, że woda będzie poddawana naturalnej filtracji. Przyjęte rozwiązania zabezpieczą brzegi rzeki przed erozją, która stwarza zagrożenie dla przyległej infrastruktury i pogarsza warunki przepływu wód wezbraniowych – tłumaczy Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. 

Roboty zaczną się w połowie sierpnia 2020 r., a potrwają do grudnia 2021 r. Łącznie podzielone zostaną na sześć etapów: po trzy etapy na każdy brzeg. Całkowita wartość projektu to 30,3 mln zł.

Przeczytaj także: Odbudowa jazów na Obrze pomoże w walce z suszą