Partnerzy portalu

Intensywne prace remontowe w LOŚ w Poznaniu

Opublikowano: 19-04-2021 Źródło: inzynieria.com

Gdyby postawić obok siebie wszystkie obiekty kubaturowe, które przeznaczono do remontu w Lewobrzeżnej Oczyszczalni Ścieków w Poznaniu, zajęłyby powierzchnię boiska piłkarskiego. Poznańska inwestycja obejmuje przebudowę m.in. reaktorów biologicznych, komór oraz zbiornika ścieków dowożonych. Jak przebiegają prace?


Przebudowa obiektów kubaturowych w LOŚ w Poznaniu. Fot. Terlan Przebudowa obiektów kubaturowych w LOŚ w Poznaniu. Fot. Terlan

Przedmiotem inwestycji, realizowanej przez Terlan sp. z o.o. z Grupy Aquanet, jest przebudowa i rozbudowa istniejących obiektów infrastruktury technicznej. Jej celem jest przede wszystkim przywrócenie pełnej pierwotnej wytrzymałości konstrukcji betonowych bioreaktorów (obiekty 05.1, 05.2), zbiornika ścieków dowożonych (ob. 13), komory S1 i komory czerpnej pompowni ścieków (ob. 04). Oprócz tego zarządcy zakładu zależy na uzyskaniu trwałej ochrony wewnętrznych powierzchni betonowych ww. obiektów przed agresywnym oddziaływaniem ścieków i oparów, możliwości sprawnego odwadniania rurociągów układu napowietrzania bioreaktorów oraz czyszczenia systemu dyfuzorów napowietrzających w bioreaktorach.

Prace renowacyjne w LOŚ w Poznaniu. Fot. Terlan Prace renowacyjne w LOŚ w Poznaniu. Fot. Terlan

Roboty rozpoczęto w grudniu ub.r. Na pierwszy ogień poszła przebudowa komór DNO. Wykonano cztery otwory o średnicy 1200 mm w ścianie żelbetowej rozdzielającej komory DNO i DF w bioreaktorze 05.2. Z kolei w styczniu br. rozpoczął się remont zbiornika ścieków dowożonych, który poprzedziła ekspertyza stanu obiektu i zatwierdzenie przez zamawiającego dokumentacji projektowej.

Zbiornik ścieków dowożonych w trakcie renowacji. Fot. Terlan Zbiornik ścieków dowożonych w trakcie renowacji. Fot. Terlan

Jednym z największych wyzwań dla wykonawcy są roboty w komorze rozdziału S1 oraz komorze czerpnej pompowni ścieków. Konieczne będzie ciągłe bypassowanie całego dopływu ścieków do oczyszczalni (wynosi ono średnio 50 tys. m3 na dzień przy pogodzie bezdeszczowej, a maksymalny dopływ to 85 400 m3/dziennie w przypadku opadów).

Zbiornik ścieków dowożonych w trakcie renowacji. Fot. Terlan Zbiornik ścieków dowożonych w trakcie renowacji. Fot. Terlan

Prace realizowane są w czynnym obiekcie, dlatego konieczne jest ciągłe tłoczenie ścieków instalacją tymczasową bezpośrednio do bioreaktorów (stale działają minimum trzy z czterech obiektów). Cały czas przepompowywane są także ścieki między bioreaktorami.

Na terenie inwestycji, w tym samym czasie, odbywa się wymiana mieszadeł i dyfuzorów oraz przebudowa kolektorów DN1400 odprowadzających ścieki oczyszczone, wraz z wymianą przepływomierza.

Prace renowacyjne w LOŚ w Poznaniu. Fot. Terlan Prace renowacyjne w LOŚ w Poznaniu. Fot. Terlan

Dodatkowo, w ramach projektu, wykonane mają być roboty technologiczne, których celem jest usprawnienie pracy oczyszczalni ścieków:

  • montaż nowych elektrozaworów upustowych odwadniających rurociągi napowietrzające (w tym przebudowa układu);
  • montaż czujników pomiaru ciśnienia;
  • montaż króćców umożliwiających dawkowanie kwasu do czyszczenia systemu dyfuzorów napowietrzających na trzech bioreaktorach;
  • instalacja mobilnych stacji dozujących kwas do czyszczenia dyfuzorów;
  • przebudowa koryt zbiornika DNO i rurociągu DN400, który doprowadza do niego ścieki;
  • wykonanie układu automatycznego sterowania pracą zaworów;
  • wykonanie układu pomiaru ciśnienia powietrza w rurociągach napowietrzających i zapewnienie wizualizacji oraz możliwości rejestracji wskazań.

Wszystkie prace potrwają do końca stycznia 2022 r.

Przeczytaj także: Badając ścieki, można przewidzieć liczbę zakażeń koronawirusem

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia