Urządzenia Transportu Bliskiego – które nimi są?

Aby swobodnie rozmawiać o Urządzeniach Transportu Bliskiego, należy najpierw zdefiniować, które z nich mogą nimi być. Nie są to bowiem jedynie te maszyny, które służą do transportu ładunku lub przedmiotów, choć one stanowią zasadniczą część UTB. Wśród nich wymienić możemy m.in. suwnice, żurawie, dźwigniki o ruchu prostoliniowym i nieprostoliniowym, ruchome podesty załadowcze czy dźwigi towarowe.

Oprócz nich wśród Urządzeń Transportu Bliskiego znajduje się także cały szereg tych, które służą do transportu ludzi. Są to m.in. schody ruchome, windy (dźwigi osobowe) czy podnośniki dla osób niepełnosprawnych, pomagające pokonywać schody. Do urządzeń tego typu zalicza się także przenośniki kabinowe i krzesełkowe o ruchu obrotowym, które służą rozrywce i rekreacji.

Ministerstwo i zarządzenia względem bezpieczeństwa

Ze względów bezpieczeństwa Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w 2018 r. wprowadziło szczegółowe przepisy względem dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji UTB. W przepisach tych znalazło się obowiązkowe obliczanie resursów, które służą do określenia stanu technicznego maszyn. Innymi słowy, na tej podstawie ustalane jest, czy może ono w ogóle być dalej użytkowane, czy powinno zostać zmodernizowane, czy może już zupełnie wycofane z użytku.

Obowiązek ten ma służyć przede wszystkim lepszemu wyglądowi w stan urządzeń o nieznanej historii eksploatacji i przebiegu, przy zachowaniu minimalnych wymagań bezpieczeństwa.

Jak obliczyć resursy?

Resursy urządzeń o nieznanej historii eksploatacji i przebiegu służą jak najwierniejszym odtworzeniu ich rzeczywistego stanu i uwzględnieniu tego, co mogło się z nimi wydarzyć w ciągu całego funkcjonowania. Są one opracowywane między innymi na podstawie danych technicznych urządzenia, czasu pracy oraz fachowej oceny aktualnego stanu technicznego. Uwzględnia się przy tym także warunki użytkowania danej maszyny. Następnie, po opracowaniu wyników, należy przedstawić je w odpowiedniej jednostce Urzędu Dozoru Technicznego, aby uzyskać ostateczna decyzje względem dalszej eksploatacji.

Ale co można zrobić, jeśli obliczenie resursów wydaje się tak trudne, że niemal niemożliwe? Co zrobić, jeśli do czynienia mamy nie z jednym, a z kilkunastoma urządzeniami o nieznanej historii?

Wówczas z pomocą przychodzi Pomorskie Centrum Dźwignicowe, będące liderem w dziedzinie dostarczania UTB, a także ich serwisowania. Mając na co dzień styczność z maszynami o różnym stopniu wyeksploatowaniu, specjaliści z PCD doskonale wiedzą, na co zwracać uwagę. Gwarantują, że resursy wyliczone z ich pomocą będą fachowe i bezbłędne, a co za tym idzie, umożliwią otrzymanie pozytywnej opinii w Urzędzie Dozoru Technicznego.