Z czego składa się system alarmowy?

Systemy alarmowe opisywane są często skrótem SSWiN, który oznacza System Sygnalizacji Włamania i Napadu. Wśród elementów, które budują taki system, warto wyróżnić:

  • centralę alarmową oraz tzw. ekspandery wejść i wyjść;
  • manipulator w formie klawiatury;
  • czujniki ruchu, drgań, otwarcia, zbicia szkła, dymu itp.;
  • przyciski napadowe;
  • sygnalizatory;
  • systemy powiadamiania, czyli moduły GSM, Ethernet oraz dialery;
  • zasilacz systemu alarmowego oraz zasilacz awaryjny.

Oprócz podstawowych elementów systemu alarmowego możemy również spotkać bardziej zaawansowane moduły. Wśród nich na uwagę zasługują:

  • bariery podczerwieni oraz mikrofalowe;
  • zewnętrzne systemy ochrony peryferyjnej;
  • systemy kontroli dostępu w postaci czytników kart i linii papilarnych.

Czym charakteryzuje się centrala alarmowa?

Centrala alarmowa stanowi mózg całego systemu. To właśnie do niej trafiają sygnały z wszystkich czujników. Sygnały są przewodzone za pośrednictwem linii dozorowych, które mogą mieć formę przewodową lub bezprzewodową. Biorąc pod uwagę budowę, możemy wyróżnić centrale analogowe i mikroprocesorowe.

Centrale analogowe są wykorzystywane w prostych systemach alarmowych, które nie wymagają rejestracji zdarzeń. Zazwyczaj stosuje się je w budynkach o niskim ryzyku włamania.

Centrale mikroprocesorowe (cyfrowe) są przeznaczone do pełnienia bardziej złożonych funkcji. Umożliwiają rejestrację zdarzeń, powiadamianie o alarmie, auto diagnostykę czy też kontrolę dostępu. Centrale cyfrowe przeznaczone są do systemów o małym, średnim i wysokim ryzyku włamania.

Oprócz wspomnianych wcześniej czujników do centrali podłączony jest także manipulator w formie klawiatury. W zależności od budowy systemu mogą być też podłączone sygnalizatory, linia telefoniczna oraz specjalne moduły rozszerzeń (ekspandery).

Centrala alarmowa spełnia wiele zadań. Wśród nich warto wyróżnić zbieranie i analizę wszystkich sygnałów pochodzących z zewnątrz, które są rejestrowane przez zainstalowane czujki. Centrala odpowiada za archiwizację tych sygnałów. Może zatem zapisywać zdarzenia takie jak aktywacja, dezaktywacja, awaria czy w końcu uruchomienie alarmu. Zadaniem centrali jest przekazanie informacji o alarmie do odpowiednich sygnalizatorów. Oprócz tego może ona przesłać stosowną informację do konkretnych lokalizacji. Centrala alarmowa może odpowiadać za sterowanie zewnętrznymi urządzeniami, jak zamki czy oświetlenie. Jej połączenie z komputerem PC pozwala na sprawne programowanie i nadzór nad systemem.

Bardzo ważne jest umieszczenie centrali alarmowej w miejscu, gdzie nie będzie możliwy jej sabotaż. Powinno być to pomieszczenie bez okien, znajdujące się na określonej wysokości. Dobrą praktyką jest montowanie centrali w metalowej obudowie wyposażonej w akumulator i zasilacz. Obudowa powinna być zabezpieczona mechanicznie lub elektronicznie przed nieautoryzowanym dostępem.

Jeżeli planujecie budowę systemu alarmowego skrojonego na miarę Waszych potrzeb, to warto odwiedzić Sklep AVT. Znajdziecie tam duży wybór podzespołów, z których możecie stworzyć skuteczny system alarmowy do Waszego domu.