• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Będzie kolejny terminal intermodalny w Polsce?

Opublikowano: 22-05-2020 Źródło: swietokrzyskie.pro

Polskie Koleje Państwowe (PKP) rozważają budowę terminala intermodalnego w Skarżysku-Kamiennej. Przychylnie na ten pomysł patrzą miejscowe władze – byłby to impuls dla rozwoju gospodarczego północnej części woj. świętokrzyskiego.


Węzeł kolejowy w Skarżysku-Kamiennej. Fot. swietokrzyskie.pro Węzeł kolejowy w Skarżysku-Kamiennej. Fot. swietokrzyskie.pro
  • W Skarżysku-Kamiennej krzyżują się ważne linie kolejowe
  • W Polsce 75% towarów przewożonych jest drogami
  • Wypadkową transportu intermodalnego jest np. czystsze powietrze

Transport intermodalny wykorzystuje różne (co najmniej dwie) formy transportu (np. kolejową, drogową i morską) do przewozu jednego ładunku w kontenerze. Co znamienne, choć jego udział w przewozach w Polsce rośnie z roku na rok, to samych terminali intermodalnych jest ciągle mało, do tego są rozmieszczone nierównomierne, a na terenie woj. świętokrzyskiego nie ma ani jednego. Dobrym miejscem na budowę takiego obiektu wydaje się właśnie Skarżysko-Kamienna, w którym krzyżują się linie kolejowe nr 8 (Warszawa–Radom–Skarżysko–Kielce–Kraków) oraz nr 25 (Łódź Kaliska–Skarżysko–Ożarów Cementownia–Dębica). Trasy te są elementami europejskich unijnych korytarzy transportowych.

Źródło: swietokrzyskie.pro Źródło: swietokrzyskie.pro

Terminal intermodalny w Skarżysku-Kamiennej ma powstać na terenie stacji rozrządowej. W planie jest budowa placu przeładunkowego o powierzchni ponad 62,5 tys. m2, a także dwóch torów o długości 750 m każdy. Jednymi z najważniejszych elementów będą też dwie suwnice bramowe oraz dwa wozy przedsiębierne do przeładunku kontenerów. Inwestycja, jeśli dojdzie do skutku, będzie realizowana w trzech etapach, a, według szacunków, pochłonie 150 mln zł.

Źródło: swietokrzyskie.pro Źródło: swietokrzyskie.pro

Powstanie terminala jest elementem kluczowym nie tylko dla rozwoju kolei, ale i Skarżyska-Kamiennej. W mieście, które traci swoje funkcje społeczno-gospodarcze, gdzie wskaźniki bezrobocia są jedne z najwyższych w regionie i gdzie demografia jest ujemna, tego typu inwestycja może być impulsem rozwoju – mówi radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Marcin Piętak.

Źródło: swietokrzyskie.pro Źródło: swietokrzyskie.pro

Jak zbadała Najwyższa Izba Kontroli, w Polsce aż 75% towarów przy odległości powyżej 300 km przewożona jest tirami, a tylko niewielka część trafia transportowana jest koleją czy drogą wodną (żegluga śródlądowa).

Źródło: NIK Źródło: NIK

Szansę na zmianę sytuacji daje właśnie m.in. budowa terminali intermodalnych, gdzie towary przeładowywane są choćby z tirów na tory, i odwrotnie. Wypadkową takiego prowadzenia transportu jest mniejsza degradacja dróg i liczba wypadków,  ograniczenie poziomu hałasu i czystsze powietrze.


W ostatnim czasie podpisano porozumienie ws. budowy terminala intermodalnego w Emilianowie niedaleko Bydgoszczy. Ma być to terminal oparty o platformę kolejowo-drogową w pobliżu węzła linii kolejowej 201 (Trójmiasto–Chorzów), drogę ekspresową S10, lotnisko Bydgoszcz, a także port nad Wisłą.

Przeczytaj także: Coraz bliżej budowy terminalu w Emilianowie. Jest ważna umowa

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!