• Na przełomie 2020 i 2021 r. rozpocznie się przebudowa chełmskiego dworca
  • Na ścianie holu znajdzie się plan miasta w formie orła
  • Prace mają przywrócić modernistyczny charakter budynku

Powrót do modernizmu

Prace rozpoczną się na przełomie 2020 i 2021 r. Dworzec po koniec lat 90. XX w. przebudowano w stylu postmodernistycznym. Teraz czeka go powrót do wcześniejszej, modernistycznej bryły, ale z modyfikacjami. Obiekt będzie miał trzy kondygnacje: parter przeznaczono na przestrzenie dla podróżnych. Znajdą się tu hol, poczekalnie, kasy biletowe i toalety, miejsca na handel i usługi oraz na potrzeby lokalnego samorządu. Pierwsze piętro wypełnią biura, a w podziemiu znajdzie się zaplecze techniczne budynku.

Program przebudowy dworców

Przebudowa dworca będzie realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Będzie jednym z prawie dwustu modernizowanych obiektów. Głównym celem inwestycji jest poprawa komfortu podróżnych, a także estetyki, funkcjonalności i dostępności dworców dla wszystkich grup podróżnych. Ważnym aspektem przy podejmowaniu decyzji o modernizacji każdego dworca jest również współpraca z samorządem lokalnym, a ta w Chełmie przebiega wzorowo – mówi Krzysztof Mamiński, prezes Polskich Kolei Państwowych S.A. (PKP).


Hol z planem miasta

Hol dworca wzniesie się na wysokość dwóch kondygnacji, a na jednej ze ścian zostanie umieszony plan miasta w formie orła, nawiązując w ten sposób do rozbudowy w 20-leciu międzywojennym Chełmu o osiedle „Dyrekcja” kształtem przypominające zarys orła. Dla mieszkańców był to symbol odzyskania niepodległości i odrodzenia państwowości.

Elewacja będzie wykonana z kredowojasnej cegły licowej. To z kolei nawiązanie do przemysłu związanego z wydobyciem i przetwórstwem kredy, które doprowadziło do rozwoju Chełma w latach 20. XX wieku – informuje PKP. Część placu dworcowego zostanie zadaszona, tworząc miejski plac dla kawiarni z ogródkami czy restauracji.

Zielone otoczenie

Bardzo istotnym elementem opracowywanego projektu jest również zieleń. Stanowi ona charakterystyczny dla architektury modernizmu kontrast z kredowojasną elewacją. Jest ona również symbolem dzisiejszych czasów, w których trwa walka ze zmianami klimatycznymi, a w budownictwie stosowane jest coraz więcej rozwiązań ograniczających negatywny wpływ budynków na środowisko – czytamy w komunikacie.

Nowoczesne standardy

Budynek zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych dzięki ścieżkom prowadzących w posadzce wewnątrz dworca i w jego bezpośrednim otoczeniu, tablicom z mapą dotykową obiektu oraz oznaczeniami w alfabecie Braille’a. Pojawią się elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej. Zostaną zamontowane systemy monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także system sygnalizacji pożaru. Wszystkimi urządzeniami będzie zarządzał system zarządzania budynkami (ang. Building Management System, BMS). Zaplanowano także rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii.

Przebudowa dworca w Chełmie jest jednym z projektów realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Jest on współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przeczytaj także: Na budowie sieci ciepłowniczej odkryto XV-wieczny cmentarz