Czym są żurawie samochodowe?

Żurawie samochodowe stanowią rodzaj dźwignic, które są często stosowane w branży budowlanej, przemysłowej i usługowej. Wykorzystuje się je do montażu obiektów konstrukcyjnych oraz załadunku, przeładunku i rozładunku różnego typu materiałów. Co ważne, tego typu sprzęt zalicza się do grupy żurawi samojezdnych. Jego cechą charakterystyczną jest to, że instaluje się go na podwoziu specjalnego samochodu ciężarowego.

Ze względu na uniwersalny charakter i szerokie zastosowane żurawie samochodowe są niezwykle popularnymi urządzeniami dźwigowymi, które są chętnie wykorzystywane przez wiele firm. Sprawdzony sprzęt tego typu dostarcza przedsiębiorstwo Uplifter, specjalizujące się zarówno w sprzedaży, jak i w wynajmie maszyn budowlanych.

Jak zbudowane są żurawie samochodowe?

Żurawie samochodowe składają się z kilku elementów. Ich najważniejsze części to platforma obrotowa, na której znajduje się wciągarka, właściwa wciągarka oraz wychylny wysięgnik, a także mechanizm zmiany wysięgu. Dzięki nim możliwe jest przenoszenie materiałów budowlanych w górę i w dół. Oprócz tego sprzęt ma specjalny silnik. W zależności od modelu urządzenia może to być napęd mechaniczny (silniki spalinowe to wciąż najpopularniejsze rozwiązanie stosowane w żurawiach samochodowych), hydrauliczny lub elektryczny, który jest najbardziej ekologiczny.

Jakie są ważne parametry żurawi samochodowych?

Żurawie samochodowe różnią się od siebie nie tylko sposobem napędu, lecz także poszczególnymi parametrami technicznymi. Najważniejsze z nich to:

  • udźwig żurawia samochodowego – określa, jaką maksymalną masę może unieść sprzęt przy konkretnym wychyleniu wysięgnika (bez uwzględnienia ciężaru niemożliwych do zdemontowania elementów urządzenia, np. haka i zblocza hakowego); typowy udźwig tego typu żurawi waha się między 15 a aż 150 ton,
  • wysięg – wyznacza, jaka jest największa odległość pomiędzy takimi elementami, jak pozioma oś obrotu wysięgnika oraz pionowa oś sprzętu ładunkowego,
  • moment udźwigu – oznacza stosunek wysięgu żurawia do maksymalnej masy, jaka może zostać przeniesiona przez sprzęt,
  • wysokość podniesienia – oznacza maksymalną wysokość, na którą może podnieść się ramię dźwigu,
  • kąt obrotu – określa, o jaki kąt żuraw może się obrócić; ten parametr podawany jest w stopniach,
  • prędkość ruchów roboczych – określa, z jaką prędkością żuraw może podnosić i opuszczać wysięgnik załadowany materiałami.

Oprócz powyższych do ważnych parametrów zalicza się także głębokość opuszczania żurawia, zdolność pokonywania przez niego wzniesień oraz jego masę. Wszystkie te elementy w znaczącym stopniu wpływają na funkcjonalność i eksploatację sprzętu.