Tego typu rozwiązania dostępne są w dwóch typach: przenośnym i stacjonarnym. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat nagrzewnic, co ułatwi ci wybranie odpowiedniego modelu.

Klasyfikacja nagrzewnic powietrza

Podstawowym sposobem klasyfikacji nagrzewnic powietrza jest podzielenie ich według źródła energii. W takim przypadku nagrzewnice można podzielić na trzy kategorie:

  • nagrzewnice elektryczne,
  • nagrzewnice gazowe,
  • nagrzewnice zasilane paliwami płynnymi (oleje lub naftę).

Chociaż wszystkie nagrzewnice spełniają taką samą funkcję, to każdy z rodzajów ma wady i zalety oraz inne zastosowania. Zanim więc podejmiesz ostateczną decyzję o zakupie któregoś modelu, koniecznie upewnij się, że odpowiada on twoim potrzebom. Możesz też zaoszczędzić czas i od razu wybrać rozwiązania olejowe, które od lat pozostają najczęściej wybieranym sprzętem w tej kategorii. Pamiętaj jednak, że w przypadku takich urządzeń oprócz wyboru źródła energii trzeba również zwrócić uwagę na moc (jeżeli będzie za duża, to trudniej ci będzie uzyskać optymalną temperaturę w małych pomieszczeniach, natomiast za mała moc uniemożliwi dogrzanie większych obiektów) oraz markę. Niskiej jakości sprzęt zazwyczaj szybko odmawia posłuszeństwa, dlatego klienci preferują rozwiązania takich marek jak Dedra.

Zastosowanie nagrzewnic powietrza

Jeżeli chodzi o zastosowanie tego typu rozwiązań, zależą one od rodzajów nagrzewnic. W przypadku nagrzewnic elektrycznych zastosowania są bardzo zróżnicowane, gdyż można je stosować między innymi w obiektach zamkniętych (również podczas budowy i remontów). Chociaż nagrzewnice elektryczne nie emitują spalin, charakteryzują się dość cichą pracą i są bezpieczne (co dotyczy szczególnie nowych modeli utrzymywanych w dobrym stanie technicznym), to z ich używaniem wiąże się jedna istotna wada. Mianowicie generują wysokie koszty, szczególnie jeżeli nagrzewnica ma ogrzać duże pomieszczenie. Z tego powodu – jeżeli tylko istnieje taka opcja – wiele osób wybiera inne modele.

Zastosowanie nagrzewnic gazowych to najczęściej miejsca, w których nie ma możliwości skorzystania z instalacji elektrycznej. Są one bardzo tanie w eksploatacji i łatwe w obsłudze, ale nie powinny być stosowane w miejscach o słabej wentylacji. Dodatkowo podczas pracy wytwarzają parę wodną w dużych ilościach. Ze względu na to cieszą się dużą popularnością w szklarniach lub przy pracach związanych z nakładaniem zaprawy wapiennej.

Nagrzewnica olejowa to chętnie wybierany model, który można stosować zarówno do wydajnego ogrzewania, jak i do osuszania pomieszczeń. Takie nagrzewnice świetnie sprawdzą się nawet przy dużych obiektach. Dzięki temu, że ogrzewanie nagrzewnicami olejowymi jest tanie, można je stosować nawet w ogromnych magazynach lub halach. Nowoczesne nagrzewnice w krótkim czasie mogą podnieść temperaturę do oczekiwanych wartości, a jeżeli wybierzesz urządzenie z termostatem, to będziesz mógł łatwo kontrolować temperaturę. Kolejnym przykładem zastosowania, do którego wykorzystuje się nagrzewnice olejowe, jest ogrzewanie dużych namiotów imprezowych. Dzięki temu, że sprzęt ma wbudowane solidne kółka, jedną nagrzewnicę można łatwo przestawić w inne miejsce i w razie potrzeby wykorzystać do ogrzania innego miejsca. Niektóre modele można wykorzystać do ogrzania kilku pomieszczeń jednocześnie. Jeżeli interesuje cię takie rozwiązanie, wybierz nagrzewnicę, do której można podłączyć przewody grzewcze. Dwie wady nagrzewnic olejowych, z których warto zdać sobie sprawę to konieczność odprowadzania spalin (dotyczy to miejsc, w których przebywają osoby) oraz wysoka waga i gabaryty (w przypadku nagrzewnic o dużej mocy).

Jak dobrać moc nagrzewnicy powietrza?

Biorąc pod uwagę zalety i wady wszystkich popularnych urządzeń, najlepszym wyborem są nagrzewnice olejowe. Jeżeli jednak chcesz być zadowolony z takiego zakupu, musisz prawidłowo dobrać moc urządzenia. W tym celu najlepiej jest poradzić się specjalisty, aby uniknąć ewentualnych błędów. Możesz też skorzystać ze wzoru, dzięki któremu samemu obliczysz, jaka nagrzewnica na olej będzie w twoim przypadku najlepsza. Przy wykonywaniu obliczeń należy pomnożyć objętość docelowego pomieszczenia przez wymagany przyrost temperatury, a uzyskaną wartość pomnożyć przez współczynnik izolacji cieplnej. Współczynnik izolacji może wynosić od 0,6 (dobra izolacja), przez 2 (słaba izolacja), aż po 4 (brak izolacji). Sprawdzone produkty możesz zamówić w popularnym sklepie internetowym. W kategorii nagrzewnica olejowa znajdziesz duży wybór markowych urządzeń o różnej mocy. Przy każdym produkcie znajduje się specyfikacja, z którą warto zapoznać się przed dokonaniem zakupu.