• Dworzec w Trzemesznie przejdzie renowację
  • Zachowa historyczny kształt, ale zyska nowoczesne wyposażenie
  • Zostanie docieplony, a na dachu pojawią się panele fotowoltaiczne

Renowacja zabytku

Rozpoczęły się już pierwsze prace budowlane. Ich istotny elementem będzie rozbiórka przybudówki po wschodniej stronie dworca, którą dobudowano wiele lat po zakończeniu budowy obiektu w 1872 r. Zniknie też budynek techniczny. Ceglana elewacja i detale architektoniczne zostaną poddane renowacji, a nocna iluminacja podkreśli walory zabytkowej bryły. Na wzór historyczny zostanie odtworzona stolarka okienna i drzwiowa. Unowocześnienie będzie polegało na m.in. wykonaniu izolacji przeciwwilgociowych, wzmocnieniu fundamentów, budowie windy, wymianie stropów, konstrukcji zadaszenia i poszycia dachowego.


Nowe wykorzystanie przestrzeni

Zmieni się przestrzeń obsługi pasażerów – hol służący jako poczekalnia, pojawi się osobna poczekalnia dla rodzin z dziećmi, wymienione zostaną toalety, zmodernizowane pomieszczenia z kasą biletową. Uzupełnieniem będą nowoczesne oprawy oświetleniowe, ławki komponujące się z zabytkowymi drzwiami i posadzkami, tablice informacyjne oraz klimatyzacja w obu poczekalniach. Zostaną zamontowane elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także nowy system informacji głosowej. Część pomieszczeń na parterze będzie można wynająć.

Więcej takich inwestycji

Trzemeszno to kolejna stacja kolejowa, która doczeka się rewitalizacji dworca w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023. To jedna z trzynastu tego typu inwestycji, jakie w woj. wielkopolskim zrealizuje PKP S.A. Do tej pory zakończyliśmy już przebudowę dworców Poznań Zachodni i Poznań Garbary. W tym roku planujemy także otwarcie nowych dworców Pobiedziska Letnisko i Biskupice Wielkopolskie wybudowanych w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP.

Udogodnienia dla niepełnosprawnych

Dla niepełnosprawnych zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne. Zostaną zamontowane oznaczenia w alfabecie Braille’a i tablice dotykowe z planem dworca i ścieżek prowadzących dla osób niewidomych i niedowidzących. Z kolei systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu, a także przeciwpożarowe poprawią poziom bezpieczeństwa w budynku i jego otoczeniu.

Budynek efektywny energetycznie

W ramach inwestycji przewidziano zastosowanie rozwiązań proekologicznych. W budynku zostanie zamontowane nowe energooszczędne oświetlenie wraz automatyką sterującą, a na dachu dworca przewidziano panele fotowoltaiczne służące do produkcji „zielonej energii”. Z innych rozwiązań warto wspomnieć o redukcji strat ciepła poprzez docieplenia dworca, a także montaż nowej stolarki okiennej i drzwiowej o niskim współczynniku przenikalności ciepła. Całość urządzeń i systemów zamontowanych na dworcu będzie nadzorowana przy pomocy systemu BMS (Building Management System), co przyczyni się dodatkowo do ograniczenia zużycia energii elektrycznej i wody – informują PKP.

Rewitalizacja czeka nie tylko dworzec, także jego otoczenie zmieni się po ułożeniu nowej nawierzchni chodników, wykonaniu schodów i pochylni, a także uporządkowaniu zieleni oraz montażu małej architektury (ławki, kosze, oświetlenie, stojaki rowerowe).

Inwestycje ze wsparciem unijnym

Projekt przebudowy dworca w Trzemesznie i 10 innych dworców w woj. wielkopolskim i kujawsko-pomorskim uzyskał dofinansowanie z funduszy unijnych w wysokości 73 mln zł.

Przebudowa dworca w Trzemesznie to jedna z trzynastu inwestycji realizowanych przez PKP w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 w woj. wielkopolskim. Jej koszt to 8,5 mln zł brutto. Jest ona współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawcą przebudowy dworca została firma KWK Construction sp. z o.o., a autorem projektu przebudowy pracownia Przedsiębiorstwo Organizacji Inwestycji Allplan sp. z o.o.

Przeczytaj także: Ambasada RP w Berlinie będzie miała nową siedzibę