Rodzaje szalunków

Najprostsze szalunki zrobione są z drewnianych stempli i desek. Deskowania, bo o nich mowa, dominowały nie tylko w przeszłości – również obecnie dosyć często wykorzystuje się je na budowach wykonywanych metodą gospodarską. Najczęściej z ich użyciem wykonywane są szalunki stropowe. Podstawowymi zaletami deskowań są niskie koszty materiałów koniecznych do wykonania szalunku, a ponadto ich duża dostępność.

Zrobienie deskowania jest jednak pracochłonne i wymaga niemałej wprawy od osób je stawiających, dlatego obecnie większym powodzeniem cieszą się szalunki systemowe. W tego typu rozwiązaniach dostępne są dedykowane szalunki przeznaczone do konstrukcji stropów, ścian, fundamentów i innych wykopów. Wyboru danego modelu należy jednak dokonywać ze szczególną rozwagą, ponieważ nierzadko trudno jest jednoznacznie określić, jaki typ szalunku systemowego będzie najlepszy dla konkretnego elementu konstrukcyjnego.

Bogaty wybór szalunków stropowych i ściennych oraz niezbędnych akcesoriów; w zależności od zapotrzebowania: w sprzedaży, wypożyczalni lub dzierżawie, oferuje FW System.

Szalunki kartonowe

Na rynku dostępne są też szalunki przeznaczone do budowania słupów, podpór, mostów i filarów. Do wykonywania tych ostatnich obecnie wykorzystuje się szalunki kartonowe w formie rur. Wytwarzane są one ze sprasowanego pod wysokim ciśnieniem papieru, który pozostaje odporny na rozwarstwianie. Powierzchnie tego typu szalunków są zabezpieczone przed wilgocią, dzięki czemu mogą być składowane i użytkowane niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, a po użyciu doskonale zabezpieczają powierzchnię przed uszkodzeniami. Szalunki kartonowe są łatwe zarówno w montażu, jak i demontażu, dzięki czemu z ich pomocą można znacznie przyspieszyć prace budowlane. W zależności od potrzeb istnieje możliwość doboru modeli o gładkim lub spiralnym wykończeniu wnętrza. Średnice szalunków kartonowych wahają się od kilkunastu centymetrów do ponad metra.

Z kolei na szalunki przeznaczone do wykonywania płaskich powierzchni składają się gotowe elementy wykonane ze stali oraz sklejkowych lub metalowych płyt. Wyróżniającym się na tym tle produktem jest szalunek peri. Wykonany jest on z lekkiego, wytrzymałego i odpornego na warunki atmosferyczne kompozytu, uformowanego w płyty, które można montować ręcznie bez konieczności użycia ciężkiego sprzętu budowlanego. Niska masa poszczególnych elementów umożliwia ich łatwy transport i składowanie. Za ich pomocą można konstruować szalunki do ścian, stropów i słupów, a ponadto szalować stropy do 30 cm grubości i ściany aż do 540 centymetrów wysokości – tego typu rozwiązanie nie odbiega więc od niektórych systemów stalowych. Warto jednak mieć na uwadze, że do budowy większych konstrukcji warto sięgnąć po szalunki wykonane ze stali i płyt, dobierając starannie odpowiedni ich rodzaj do konkretnego rodzaju konstrukcji.

Szalunki budowlane

Jest to grupa produktów wykorzystywanych w czasie wykonywania fundamentów, ścian, słupów, stropów oraz innych elementów.

Podstawą wszelkich budowli są fundamenty. Do ich budowy wykorzystuje się szalunki fundamentowe. Wybór powinien zależeć od wielkości konkretnej inwestycji, ponieważ nierzadko popełnianym błędem na tym etapie jest zastosowanie zbyt ciężkich modułów, które niepotrzebnie komplikują przygotowanie szalunku i mogą wydłużyć czas realizacji inwestycji. W przypadku małych konstrukcji warto sięgnąć po lekkie systemy, a nawet po tradycyjne deski, których instalacja nie będzie wymagała użycia ciężkiego sprzętu.

Szalunki ścienne

Do tej kategorii zalicza się produkty przeznaczone zarówno do montażu ręcznego, jak i takie, które wymagają dźwigu do ich montażu. Szalunki ścienne wykorzystywane są zazwyczaj do szalowania elementów o skomplikowanej geometrii. Pozwalają na uzyskiwanie najwyższej jakości powierzchni betonowych, szczególnie w przypadku wykonywania ścian za pomocą wtryskiwanego pod ciśnieniem betonu architektonicznego. Wybierając szalunki ścienne, trzeba brać pod uwagę rozpiętość paneli ściennych oraz liczbę elementów łącznikowych i innego osprzętu, zależnych od producenta danego systemu. Istotny jest również fakt, czy na budowie można wspomóc się dźwigiem w czasie osadzania płyt. Brak dźwigu rodzi konieczność skierowania uwagi na takie systemy, które można przetransportować i zainstalować ręcznie.

W czasie wykonywania ścian płyta szalunkowa musi zapewnić odpowiednią stabilność konstrukcji, dlatego powinna być odporna na deformacje, szczególnie w przypadku, kiedy wykorzystywana jest do wylewania ścian z aplikowanego pod ciśnieniem betonu architektonicznego.

Szalunki do wykopów

Szalunki do wykopów stanowią odrębną kategorię produktów. Wykorzystywane są do zabezpieczania robót ziemnych prowadzonych we wszystkich rodzajach gruntu. Ich osadzenie chroni ściany wykopu przed obsunięciem na wykonujących prace robotników.

Wyróżnia się kilka grup produktów w tej kategorii:

  • szalunki typu boks,
  • szalunki z rozporą ślizgową,
  • szalunki słupowo-liniowe.

Podstawę konstrukcji tego typu stanowią płyty służące do zabezpieczania ścian wykopu oraz elementy rozporowe umożliwiające regulację rozstawu ścian. Różnice związane są z masą konkretnych elementów i głębokością zabezpieczanych wykopów. Najcięższe są szalunki z rozporą ślizgową. Służą one do zabezpieczania wykopów o głębokości ponad 7 metrów. W ich skład wchodzą słupy zaopatrzone w prowadnice, w które zakłada się ściany. Słupy rozpierane są rozporami ślizgowymi i łącznikami.

Podobnie zbudowane są szalunki słupowo-liniowe, w których elementy rozporowe mają regulowaną długość, dzięki czemu można odpowiednio dopasować ich rozstaw.

Z kolei zestawy typu boks składają się z metalowych ścian łączonych ze sobą rozporami działającymi na zasadzie śruby rzymskiej, które umożliwiają niewielką regulację szerokości zabezpieczenia i znacznie ułatwiają usunięcie zestawu po zakończeniu prac budowlanych.

Do małych wykopów można zastosować szalunki wykopowe wykonane z aluminium. Są one na tyle lekkie, że można je przenosić i montować ręcznie zaś do ich transportu wystarczy zwykły samochód dostawczy o DMC do 3,5 tony.