W ramach prac naukowo-badawczych łączył nieustannie swoją wiedzę z praktyką inżynierską. Nawiązał trwałą współpracę z wieloma uczelniami wyższymi, zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi. Nieustannie wspierał też projekty rynkowe, w tym te realizowane przez biura projektowe. 

Zasłynął jako pionier w praktycznych zastosowaniach kolumn kamiennych wykonywanych techniką wymiany dynamicznej, ale też jako propagator metod wzmacniania słabego podłoża gruntowego pod wieloma obiektami kubaturowymi i liniowymi.

Profesor Gryczmański pełnił funkcję kierownika Katedry Geotechniki (1994–2006), jak również dziekana Wydziału Budownictwa (1996–1999). Był autorem bądź współautorem licznych prac badawczo-naukowych, inżynieryjno-technicznych, oraz ekspertyz i opracowań inżynieryjnych. Wypromował m.in. 12 doktorów nauk technicznych.

Był niezwykle życzliwą i otwartą na drugiego człowieka osobą, zarówno prywatnie, jak i na polu zawodowym. Nigdy nie szczędził czasu i energii na rozmowy na tematy naukowe, zawodowe, ale również na to, aby udzielać dobrych, życiowych rad swoim przyjaciołom, znajomym i młodszym pracownikom nauki – wspomina wspólnota akademicka Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej.