• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Dworzec kolejowy w Olesnie Śląskim zostanie zmodernizowany

Opublikowano: 14-04-2021 Źródło: PKP

Budynek dworca w Olesnie Śląskim z 1923 r., wkrótce przejdzie modernizację. Stanie się nowoczesny i dostosowany do współczesnych standardów, zachowując jednocześnie historyczny charakter.


Wizualizacja: PKP Wizualizacja: PKP

Boniowania, gzymsy czy pilastry wraz z elewacją przejdą renowację i zostaną odtworzone na wzór historyczny. Podobnie stanie się ze stolarką okienną i drzwiową. Za to nowoczesna iluminacja podkreśli walory architektoniczne dworca.

Wizualizacja: PKP Wizualizacja: PKP

Wnętrza budynku czeka kompleksowa przebudowa, zyskają nowe funkcje. Parter zajmie przestrzeń obsługi podróżnych z toaletami, punktami usługowymi i holem – poczekalnią. Znajdą się w niej ławki i elektroniczne rozkłady jazdy, zamontowany będzie system informacji głosowej. Znajdą się tu biura Straży Miejskiej, a także siedziba Ośrodka Pomocy Społecznej i prowadzone przez niego mieszkania interwencyjne. Po modernizacji znikną bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych, zostaną dla nich zainstalowane udogodnienia (m.in. oznaczenia w alfabecie Braille’a, tablice dotykowe z planem dworca, ścieżki prowadzące wewnątrz obiektu oraz w jego otoczeniu dla osób niedowidzących lub niewidomych).

Wizualizacja: PKP Wizualizacja: PKP


System informatyczny BMS (Building Management System) będzie nadzorował zużycie energii i wody, pracę instalacji i urządzeń, systemy monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także przeciwpożarowe. Na energooszczędność wpłynie także oświetlenie LED oraz docieplenie budynku.

Wizualizacja: PKP Wizualizacja: PKP

Inwestycja obejmie również bezpośrednie otoczenie dworca, które pod kątem wykończenia będzie dostosowane do historycznego charakteru obiektu, a także zlokalizowanego w pobliżu centrum przesiadkowego zrealizowanego przez samorząd.

Wizualizacja: PKP Wizualizacja: PKP

Przebudowa dworca ma zakończyć się w drugiej połowie 2022 r. Wartość inwestycji realizowanej ze środków PKP wynosi 12,6 mln zł brutto. Prace budowlane wykona konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Budowlane Częstobud Damian Świącik z Częstochowy oraz Przedsiębiorstwo Budowlane BUDPOL z Jaskrowa. Autorem projektu jest pracownia Sankon z Legnicy.

Wizualizacja: PKP Wizualizacja: PKP

Przeczytaj także: Gdańsk: port jachtowy w Górkach Zachodnich będzie rozbudowany

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia