Jak informuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB), deklarację można składać przez internet bądź w formie papierowej. W przypadku budynków już istniejących, na wysłanie deklaracji jest 12 miesięcy. Jeśli chodzi o nowe obiekty, oddane do użytku po 1 lipca 2021 r., przewidziano 14 dni od momentu uruchomienia źródła ciepła lub spalania paliw. Zgodnie z ustawą o termomodernizacji, deklaracje będą zawierać takie dane, jak: imię i nazwisko, adres, liczba i rodzaje eksploatowanych źródeł ciepła i wykorzystywanych w nich paliwach.

Na stronie GUNB czytamy, że w deklaracji obywatel wskaże podstawowy zakres danych dotyczący jego budynku. Prawidłowość wprowadzonych danych zostanie następnie zweryfikowana, np. przez kominiarza przeprowadzającego przegląd komina, który potwierdzi to, co zostało wskazane w deklaracji, uzupełni o dodatkowe dane lub dokona modyfikacji już tych istniejących.

Wszystkie regulacje zawarto w rozdziale 5a ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Zgodnie z tą ustawą, w przypadku niezłożenia w ustawowym terminie deklaracji możliwe jest nakładane sankcji karnych (grzywna na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń).

Poinformowano także, iż wprowadzony obowiązek złożenia deklaracji o użytkowanych źródłach ciepła i spalania paliw stanowi niezwykle istotne rozwiązanie dla organów samorządowych. Przez złożone deklaracje zostaną zinwentaryzowane wszystkie źródła ciepła i spalania paliw, co w znaczący sposób ułatwi funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego.

W przypadku obiektów wielorodzinnych obowiązek wysłania deklaracji będzie spoczywać na wspólnocie mieszkaniowej, spółdzielni, właścicielu czy zarządcy.

Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz TUTAJ.

Przeczytaj także. Gminy wokół Krakowa: zakaz palenia węglem od 2029 r.?