Renowacja zabytkowych cegieł

Przebudowa świebodzińskiego dworca będzie realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 z dofinansowaniem unijnym z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Budynek pochodzący z 1872 r. przejdzie renowację elewacji z żółtej i czerwonej cegły licowej, a także detali architektonicznych. Wszystkie elementy zostaną wyczyszczone i poddane zabiegom pielęgnacyjnym. Stolarka okienna i drzwiowa zostanie wykonana na wzór historycznej, do dawnych czasów będą nawiązywać dwa zegary na ścianach północnej i południowej. Zaplanowano też iluminację nocną.

Nowoczesne wnętrze

We wnętrzu dworca przewidziano przestrzeń dla podróżnych w holu i poczekalni ze wszelkim niezbędnym wyposażeniem. Tu będą także kasy biletowe, toalety i powierzchnie na działalność komercyjną. Piętro przeznaczono przede wszystkim na potrzeby lokalnego samorządu. Powstanie sala wielofunkcyjna i biblioteka multimedialna. Między piętrami będzie się można przemieszczać windą. Pojawią się udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Standardowo zostanie zainstalowane sterowane automatycznie oświetlenie LED, budynek zostanie ocieplony od wewnątrz,a instalacjami bezpieczeństwa, wodnymi i energetycznymi będzie zarządzał system BMS (ang. Building Management System).

Otoczenie dworca

W sąsiedztwie obiektu dojdzie do przebudowy okolicznych budynków, dawny szalet stanie się wiatą na rowery, przed dworcem zostanie ułożona nawierzchnia z kostki kamiennej. Zaplanowano zatokę dla autobusów i dwa miejsca postojowe dla niepełnosprawnych, elementy małej architektury i uporządkowanie zieleni.

Termin zakończenia inwestycji wartej około 11 mln zł brutto to II połowa 2022 r. Prace budowlane wykona spółka KWK z Bydgoszczy, dokumentację projektową przygotowała pracownia architektoniczna Pas Projekt z Nadarzyna.

Przeczytaj także: Zamek w Pieskowej Skale idzie do remontu