• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Udekorować i nie żałować: jakich błędów należy unikać, umieszczając obrazy we wnętrzu

Opublikowano: 30-07-2021 Źródło: uwalls.pl
SPONSOROWANE
Wszyscy autorzy

Obrazy na ścianę to jeden z najpopularniejszych elementów dekoracyjnych. Piękne płótna i panele umieszczano na ścianach jeszcze wiele wieków temu w celach ozdobnych. Zmieniała się moda, pojawiały się nowe style wnętrz, ale piękne obrazy nadal stanowią efektowny element dekoracji przestrzeni.


Nie da się powiesić na ścianie pierwszego lepszego obrazu! No dobrze, da się, niektórzy nawet tak robią. Jednak harmonijny i stylowy wystrój wymaga bardziej przemyślanego podejścia. Należy dokładnie przemyśleć paletę kolorów i styl płótna, a także wybrać dla niego odpowiednie miejsce. Jak to zrobić? Czytaj dalej - tutaj podzielimy się tajnikami ozdabiania pomieszczeń za pomocą obrazów.

4 typowe błędy w umieszczaniu obrazów

Obrazy we wnętrzu mieszkania to łatwy sposób na zmianę nastroju i atmosfery w pomieszczeniu. Wydawałoby się, że wybór płótna to prosty i szybki proces. Dlaczego więc tak wielu z nas ucieka się do pomocy projektantów?

Obrazy z uwalls.pl odświeżają wnętrze Obrazy z uwalls.pl odświeżają wnętrze

Faktem jest, że kiepsko dobrany projekt i umieszczenie obrazu może całkowicie zepsuć ogólny wygląd pomieszczenia. Zebraliśmy najczęściej popełniane błędy przy umieszczaniu obrazów we wnętrzu:

  1. Nieprawidłowo dobrany rozmiar obrazu. Jeden mały obrazek na dużej ścianie będzie wyglądał tak samo nieharmonijnie, jak tuzin dużych obrazów na małej ścianie. Wszystko powinno być z umiarem - upewnij się, że obrazy zajmują od ¼ do ½ powierzchni ściany.
  2. Nieprzemyślane umieszczanie obrazów. Owszem, w procesie dekorowania przestrzeni powinna być odrobina kreatywności. Jednak powinien być również jakiś systematyczny układ, schemat, według którego umieścimy obrazy na ścianie. W przeciwnym przypadku powstanie dysproporcja, która zaburzy harmonię we wnętrzu i może całkowicie zniszczyć efekt końcowy. Oto kilka prostych zasad: wieszając obrazy nad sofą, zamieszczaj je w nie więcej niż 20-30 cm nad oparciem;
    jeśli obrazy znajdują się na pustej ścianie, najlepiej jest, aby były one umieszczone na wysokości oczu; 
    tworząc kompozycję kilku obrazów, umieść w centrum najważniejsze płótno, które stanie się sercem tej kompozycji.
  3. Umieszczenie wielu obrazów w tym samym rozmiarze. Nawet w galeriach na ścianach nie wieszają obrazów tej samej wielkości. Daje to efekt monotonii i sprawia, że wnętrze wygląda na nudne. Połącz płótna o różnych rozmiarach na ścianie (pod jednym warunkiem: przestrzegaj zasad symetrii, na przykład umieść 2 małe obrazy nad jednym dużym).
  4.  Wszystkie obrazy są wykonane w tym samym stylu. Same pejzaże, portrety czy motywujące cytaty na ścianach wyglądają niezwykle nudno. Nie bój się odważnych połączeń obrazów we wnętrzu i łącz czarno-białe zdjęcia z kolorowymi płótnami, napisami na plakatach i portretami.

Jak prawidłowo umieścić obraz we wnętrzu?

Nawet najpiękniejszy obraz w niewłaściwym miejscu po prostu się wtopi w otaczające wnętrze i stanie się niezauważalny. Dlatego jeszcze przed etapem wyboru płótna warto pomyśleć o miejscu, w którym planujemy je umieścić.

Piękny obraz na płótnie z uwalls.pl Piękny obraz na płótnie z uwalls.pl

Obraz może podkreślić architektoniczne cechy pomieszczenia i skorygować wady w układzie pomieszczeń. Na przykład szeroka rama może wizualnie powiększyć pomieszczenie, a pionowe obrazy sprawią, że pomieszczenie będzie się wydawać wizualnie wyższe.

Umieszczając obraz we wnętrzu, kieruj się następującymi wskazówkami:

  1. W dużym pomieszczeniu lepiej nie wieszać małych płócien (w skrajnych przypadkach można je umieścić w grupach po kilka obrazów). Doskonale sprawdzą się obrazy średnie i duże.
  2. Jeśli układ pomieszczenia przypomina wąski korytarz, możesz powiesić duży, zauważalny obraz na najmniejszej odległej ścianie. To zrównoważy pomieszczenie i stworzy odpowiedni akcent. Doskonale się sprawdzi we wnętrzu obraz z uwalls.pl: pejzaże, portrety lub reprodukcje obrazów znanych artystów staną się głównym akcentem i ozdobą pokoju.
  3.  Upewnij się, że obrazy nie są umieszczone krzywo. Użyj poziomicy.
  4.  Optymalna (tzw. muzealna) wysokość umieszczenia obrazów to 1,5 m od podłogi.

Obraz we wnętrzu może albo wtopić się w ogólny wystrój i nie rzucać się w oczy, albo być jaskrawym elementem i przyciągnąć uwagę wszystkich w pomieszczeniu. To prosty i dość tani sposób na odświeżenie każdego pomieszczenia. Piękne płótna ozdobią sypialnię, salon, kuchnię, a nawet mały przedpokój. Najważniejsze - to znaleźć odpowiedni obraz, który podkreśli indywidualność wystroju. Jak go zaaranżować - już wiecie.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia