Staw poddany ma być naturalizacji – z jego dna usunięty ma być beton, a na brzegach pojawią się strefy naturalnej roślinności, będącej schronieniem dla zwierząt. Będą też nowe niecki wodne porośnięte roślinami.

W centralnej części parku pojawi się natomiast ogród biocenotyczny. Powstanie on na zrekultywowanym i włączonym do parku terenie po dawnej bazie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Będą dzikie zakątki i zieleń pełniąca funkcje retencyjne. Przez ogród poprowadzona zostanie także kładka edukacyjna, na której będzie można zapoznać się z informacjami o znajdujących się tu siedliskach przyrodniczych. Oprócz tego zainstalowane zostaną nowa siłownia plenerowa, toalety publiczne i elementy małej architektury. Będą nowe strefy wejściowe i zielone miejsca rekreacji.

W sumie w parku pojawi się ponad 6 tys. nowych krzewów, 17 tys. bylin i 1,5 ha łąk, a także 55 młodych drzew, które uzupełnią blisko 10-tysięczny drzewostan.

W trakcie realizacji inwestycji prowadzony będzie nadzór przyrodniczy. Istniejąca roślinność zostanie zabezpieczona poprzez utworzenie wygrodzonych stref ochrony zieleni, w których zabroniony będzie ruch kołowy i pieszy. Dla płazów żyjących obecnie w stawie przeznaczonym do rozbetonowania, powstanie tymczasowy zbiornik zastępczy, który zapewni im schronienie i umożliwi rozmnażanie – dodaje Aleksandra Majda-Butkiewicz, dyrektorka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Wszystko to kosztować będzie 39,6 mln zł. Prace wykona firma Inmel we współpracy z pracownią Palmett. Realizacja inwestycji potrwa do czwartego kwartału 2022 r.

W ramach odrębnego przedsięwzięcia wyremontowane zostaną domki fińskie, w tym dom Ryszarda Kapuścińskiego, który stać się ma miejscem aktywności kulturalnej i społecznej.

Pole Mokotowskie (park im. Józefa Piłsudskiego) to położony na terenie trzech warszawskich dzielnic (Mokotów, Ochota, Śródmieście) park miejski. Zajmuje powierzchnię 73 ha. W jego obrębie znajdują się m.in. obiekty Politechniki Warszawskiej, Biblioteka Narodowa, ścieżka Ryszarda Kapuścińskiego, Pomnik Lotników Polskich, a także stacja metra (M1 Pole Mokotowskie) oraz siedziba Głównego Urzędu Statystycznego.

Przeczytaj także: Warszawa: ruszyła budowa 4-kilometrowego kolektora ściekowego