Spółka chce się (…) specjalizować w budowie magazynów energii dużej i średniej mocy. Jesteśmy na etapie rozmów w sprawie pozyskania technologii. Będziemy także uczestniczyć w przetargach na budowę magazynów. To dla nas nowe wyzwanie, ale spodziewamy się potencjalnie dużego zainteresowania tymi projektami – powiedział Popko w rozmowie z ISBnews w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach, dodając, że obecne działania spółki koncentrują się na redukowaniu emisji CO2.

Budimex już teraz wykorzystuje powerbanki na potrzeby zasilania drobnego sprzętu budowlanego. Te niewielkie magazyny energii zastępują stopniowo zasilane olejem napędowym agregaty, po które sięgano w przypadku braku zasilania energetycznego. Wcześniej spółka informowała, że rozpoczęła współpracę z niemiecko-fińskim startupem Instagrid, której przedmiotem jest produkcja przenośnych baterii do zasilania sprzętu budowlanego. Realizacja projektów fotowoltaicznych ma na celu rozwijanie bezemisyjnych technologii budowlanych.

Budimex jest jedną z największych firm budowlanych w Polsce. Początki działalności spółki sięgają roku 1968. Od 1995 r. przedsiębiorstwo jest notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Od 2000 r. jego strategicznym inwestorem jest hiszpański Ferrovial. Budimex zatrudnia prawie 8 tys. osób. Jest częścią Grupy Budimex, do której należą także Mostostal Kraków, Budimex Budownictwo, Budimex Kolejnictwo, FBSerwis oraz Budimex Wrocław Parking.

Przedsiębiorstwo odpowiedzialne jest za budowę wielu odcinków polskich autostrad i dróg ekspresowych (m.in. Autostradowej Obwodnicy Wrocławia) oraz linii kolejowych, a także budynków, np. terminalu II portu lotniczego w Gdańsku, dworca kolejowego Wrocław Główny, Placu Litewskiego w Lublinie, Ergo Areny w Sopocie, stadionów w Gdyni oraz Lublinie czy też Zakładu Wodociągu Północnego w Wieliszewie.

Przeczytaj także: Była spółka Budimeksu z nową nazwą