Park linearny nad ursynowskim tunelem rozciągać się będzie nad długości około 2 km. Tworzyć go będzie m.in. około 700 drzew i 28 tys. krzewów, a także liczne łąki kwietne i rabaty bylinowe. Wśród nich znajdą się alejki, chodniki, oświetlenie i monitoring. Głównymi elementami ma być promenada, prowadząca od ul. Pileckiego do ul. Nowoursynowskiej, a także tzw. żółta wstęga, umożliwiająca spacer różnymi odcinkami terenu. Wstęga ta wykonana ma być z różnych elementów i materiałów, w jednym miejscu będzie nawierzchnią, w innym zmieni się w roślinność, element małej architektury czy zabawowy.

Na odcinku od ul. Braci Wagów do al. KEN powstanie obsadzony drzewami plac miejski z fontanną posadzkową (w grudniu stanie tu choinka noworoczna), drewnianym podestem o zmiennym nachyleniu i rzeźbiarskimi elementami zabawowymi.

Projektowany teren podzielono na sześć odcinków. Ogłoszenie przetargu na realizację podstawowego zakresu zagospodarowania terenu nad tunelem pod Ursynowem planowane jest na początek drugiego kwartału 2023 r. Wszystkie prace pochłoną 10,3 mln zł.

Aktualny przetarg na przygotowanie projektu budowlanego i wykonawczego zagospodarowania terenu potrwa do 15 listopada br. Wybrany wykonawca będzie miał na opracowanie projektu 12 miesięcy.

Tunel pod Ursynowem znajduje się w ciągu drogi ekspresowej S2 (Południowa Obwodnica Warszawy). Ma 2,3 km długości i po otwarciu stanie się najdłuższym miejskim, eksploatowanym, tunelem drogowym w Polsce. Oddanie obiektu do ruchu planowane jest na jesień br. Obecnie trwają odbiory techniczne tunelu.

Przeczytaj także: Tunel POW: trwają odbiory wentylacji