Zmiana statusu zrywanej nawierzchni asfaltowej ma ułatwić jego zastosowanie w budownictwie drogowym. Rozporządzenie dotyczy określenia „szczegółowych kryteriów stosowania warunków utraty statusu odpadów dla odpadów destruktu asfaltowego”. Ma doprowadzić do tego, by nie było wątpliwości co do jego jakości oraz prawidłowego i bezpiecznego wykorzystania.

Kryteria zmieniające destrukt z odpadu na materiał budowlany mają gwarantować że odzyskiwana nawierzchnia spełnia odpowiednie wymogi techniczne, jest zgodna z przepisami i normami oraz nie prowadzi do ogólnych niekorzystnych oddziaływań na środowisko lub zdrowie ludzkie.

Nowe przepisy ograniczą eksploatację złóż surowców naturalnych i umożliwią zastępowanie naturalnych kruszyw. Destrukt asfaltowy nie będzie zalegał na hałdach, zostanie użyty z korzyścią dla środowiska.

Zmniejszą się obciążenia regulacyjne dla przedsiębiorców, uproszczone zostaną procedury związane z uzyskiwaniem zezwoleń administracyjnych w stosunku do materiałów wytwarzanych i ponownie wykorzystywanych na budowie. Wszystko pod warunkiem spełnienia odpowiednich kryteriów. Według oszacowań resortowych zmiana przepisów przyniesie oszczędności dla Skarbu Państwa na poziomie 400 mln zł rocznie.

W rozporządzeniu wzięto pod uwagę normą PN-EN 13108-8:2016-07 określającą wymagania w zakresie klasyfikacji i charakterystyki destruktu asfaltowego jako zasadniczego materiału do mieszanek mineralno-asfaltowych. To norma stosowana przez wykonawców dróg.

Przepisy nie będą miały zastosowania do destruktu asfaltowego z frezowania, poddawanego recyklingowi za pomocą maszyn i urządzeń w miejscu jego wytworzenia, kiedy np. jednocześnie się frezuje i układa nową nawierzchnię.

Destrukt asfaltowy to materiał powstający w wyniku frezowania warstw nawierzchni istniejących dróg lub rozkruszenia płyt wyciętych z nawierzchni asfaltowej lub brył uzyskiwanych z tych płyt, lub z mieszanki mineralno-asfaltowej odrzuconej przy jej produkcji lub będącej nadwyżką jej produkcji. Około 95% destruktu stanowi kruszywo, natomiast pozostałe 5% to lepiszcze, obecnie wyłącznie asfaltowe. Stosuje się go głównie w mieszankach mineralno-asfaltowych jako częściowy substytut kruszywa.

Przeczytaj także: Port morski w Ustce bazą serwisową farm wiatrowych?