• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Malezja: drugi najwyższy budynek świata już z iglicą

Opublikowano: 01-12-2021 Źródło: Arup, merdeka118.com, thestar.com.my, straitstimes.com, PAP

W Kuala Lumpur, stolicy Malezji, powstaje najwyższy budynek Azji Południowo-Wschodniej o wysokości około 679 m. Wyższą wieżą jest jedynie Burdż Chalifa w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabske) wznoszącą się na 830 m.


Fot. merdeka118.com Fot. merdeka118.com
  • Obiekt zajmuje obszar 280 ha, ma niemal 250 tys. m2 powierzchni użytkowej
  • Do budowy użyto specjalnego betonu ograniczającego zużycie stali
  • Koszt budowy wieży Merdeka 118 wyniesie około 1,2 mld dol.

Merdeka 118 (po polsku Niepodległość 118) została zwieńczona iglicą, do użytku zostanie oddana pod koniec 2022 r. Zaawansowanie prac wynosi 85%. Na siedemnastu najwyższych piętrach będzie działał pięciogwiazdkowy hotel Park Hyatt Hotel, pierwszy tej sieci w kraju. Zaplanowano tez biura, centrum handlowe, meczet Masjid Merdeka na 3 tys. osób i muzeum malajskiej odzieży, a także Little M, centrum opieki nad dziećmi poniżej siedmiu lat. Koszt tej inwestycji wynosi około 1,2 mld dol. amerykańskich.


Najwyższy taras widokowy w Azji Południowo-Wschodniej

Inspiracją dla nazwy budowli usytuowanej historycznych miejsc, stadionów Merdeka i Negara, a 118 to liczba pięter. Merdeka 118 zajmuje obszar 280 ha, powierzchnia najmu powierzchni biurowej (klasa A) przekracza 154 tys. m2, a handlowej 93 tys. m2. Będzie miała najwyżej położony taras widokowy w Azji Południowo-Wschodniej z widokiem na stadion, na którym ogłoszono niepodległość państwa. Centrum handlowe znajdzie się pod szklaną kopułą u podstawy wieży.

Fot. merdeka118.com Fot. merdeka118.com

Zaawansowana geotechnika

Do budowy wieży konsorcjum firm Arup, RSP Architects i Fender Katsalidis opracowało specjalny wysokowartościowy beton samozagęszczalny o wysokiej wydajności (HPC) i rekordowej pompowalności. Dzięki takiemu rozwiązaniu można było zwiększyć powierzchnię użytkową i zaoszczędzić setki ton stali obniżając koszty i wpływ na środowisko. W trakcie prac prowadzono monitoring geotechniczny, a wykopy wykonywano tak, by nie naruszyć integralności sąsiadujących budynków.

Fot. merdeka118.com Fot. merdeka118.com

Merdeka 118 jest zintegrowana ze wszystkimi sieciami metra i lekkiej kolei miejskiej (LRT) za pomocą stacji Merdeka, dwóch stacji LRT i kolei jednoszynowej.

Wieża w Malezji jest pierwszym budynkiem z trzema platynowymi certyfikatami zrównoważonego rozwoju, w tym prestiżowym Leadership in Energy and Environment Design (Leed).

Deweloperem jest firma PNB Merdeka Ventures, spółka zależna należąca w całości do Permodalan Nasional Berhad.

Źródło. merdeka118.com Źródło. merdeka118.com

Zachwyty i krytyka

Premier Malezji Ismail Sabri Yaakob podkreślił, że jest dumny mogąc zaanonsować ukończenie iglicy i sprawnej budowy wysokościowca w warunkach pandemii koronawirusa. Dodał, że budynek umacnia pozycję kraju jako nowoczesnej i rozwiniętej gospodarki.

Jednak część mieszkańców stolicy krytykuje budowę uważając, że przerośnie ona dotychczasowe symbole miasta. Wątpią w sens tej budowy w czasie, kiedy Malezja boleśnie odczuwa skutki pandemii.

W 2020 roku PKB Malezji spadł o 3,4%. Gospodarka ruszyła w 2021 r., ale w III kwartale znów odnotowano spadki, ze względu na długotrwałe ograniczenia w ciągu roku i wzrost zakażeń koronawirusem. Rząd w 2022 r. planuje rekordowe wydatki na poziomie 80 mld dol., by stymulować rozwój gospodarczy.

Drapacze chmur w Kuala Lumpur

W Kuala Lumpur jest prawie 150 drapaczy chmur wysokościach przekraczających 150 m. Do najbardziej znanych należą otwarte w 1998 r. wieże Petronas Towers, do 2004 r. najwyższe budynki świata.

Przeczytaj także: Drewniane wieżowce przyszłością zrównoważonego budownictwa?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia