• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Nowy dworzec w Pomiechówku na Mazowszu został otwarty

Opublikowano: 03-12-2021 Źródło: PKP

Dworzec w Pomiechówku (woj. mazowieckie) powstał w ramach budowy innowacyjnych dworców systemowych ujętych w Programie Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 realizowanym przez spółkę PKP. Kubistyczny w formie, ze ściętym dachem, w popularnej współcześnie szarości i bieli.


Fot. PKP Fot. PKP

Minimalistyczna bryła, elewacja z szarej cegły, szkła, a także dominanta w postaci wieży z wielkoformatowym i podświetlanym zegarem – to charakterystyka dworca w Pomiechówku. Prostokątne zadaszenie budynku przechodzi w romb nad miejscem z otwartą poczekalnia z ławkami i siedziskami. We wnętrzu znajduje się przestrzeń obsługi podróżnych i komercyjna.

Pierwsza, zlokalizowana bliżej wieży zegarowej, jest praktycznie w całości przeszklona zgodnie ze współczesnymi standardami architektonicznymi maksymalizacji dostępu światła dziennego. Znajduje się w niej hol w szaro-białej kolorystyce służący jako poczekalnia. Zainstalowano w nim oświetlenie w formie listew świetlnych zamontowanych w ażurowym suficie, ciemnoszare i ergonomiczne ławki, zegar, gabloty z rozkładem jazdy pociągów i elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów.

W sąsiedztwie jest poczekalnia dla rodziców z dziećmi, które mogą się bawić pobudzającymi wyobraźnię zabawkami i grami. W pobliskiej toalecie znajduje się przewijak. W części pasażerskiej umieszczono boks kasowy i toalety utrzymane w szarej industrialnej stylistyce. Pomieszczenia są klimatyzowane – tak jest we wszystkich tego rodzaju dworcach.

Część druga, komercyjna, znajduje się naprzeciw strefy dla pasażerów. Są tu trzy lokale o powierzchni od 34 m2 do 88,5 m2.

Fot. PKP Fot. PKP

W budynku nie ma barier architektonicznych, są udogodnienia dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, niewidzących lub niedowidzących, jak ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a, mapy dotykowe dworca oraz kontrastowa kolorystyka wnętrz. Blat kasy biletowe pozwala osobom a wózkach komfortowo kupić bilet. Zamontowano też urządzenia wspomagające sygnał aparatów słuchowych.

Energooszczędne i zautomatyzowane oświetlenie, pompy ciepła do ogrzewania budynku oraz system nadzorujący pracę urządzeń i optymalizujący zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody to rozwiązania prośrodowiskowe i ograniczające emisje CO2. Odzyskiwana deszczówka, po oczyszczeniu, służy do spłukiwania toalet.

Przed dworcem ułożono nawierzchnię, utworzono kwietniki nawiązujące do elewacji, postawiono zdrój uliczny ze stali nierdzewnej z funkcjami poidła dla czworonogów oraz mgły zraszającej podczas upałów.

Dworzec zaprojektowali architekci z PKP, a wykonawcą była firma Torpol. Koszty budowy wyniosły 11,7 mln zł brutto. Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przeczytaj także: Malezja: drugi najwyższy budynek świata już z iglicą

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!