• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Zeroemisyjny cement i beton do 2050 roku?

Opublikowano: 17-05-2022 Źródło: https://www.theconstructionindex.co.uk/

Globalni gracze łączą siły ze start-upami, aby produkcja zeroemisyjnego, ekologicznego cementu stała się możliwa. Światowe Stowarzyszenie Cementu i Betonu (The Global Cement & Concrete Association - GCCA) ujawniło szóstkę zwycięzców pierwszego w historii Otwartego Wyzwania Innovandi.


MOF Technologies wykorzystuje struktury metaloorganiczne (MOF), aby zapewnić wydajne energetycznie usuwanie dwutlenku węgla / Fot. theconstructionindex.co.uk MOF Technologies wykorzystuje struktury metaloorganiczne (MOF), aby zapewnić wydajne energetycznie usuwanie dwutlenku węgla / Fot. theconstructionindex.co.uk

Nagrodzone start-upy skupiają się na technologiach związanych z produkcją cementu oraz materiałów cementowych niskoemisyjnych oraz niskobudżetowych technologiach suszenia z wykorzystaniem energii kinetycznej.

Szóstka zwycięzców, która została wybrana spośród ponad 100 uczestników wyzwania, pochodzi z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Włoch i Holandii. Teraz połączą siły z globalnymi graczami sektora cementu, aby wspierać dalsze innowacje w branży. Każdy z nich będzie częścią formalnych konsorcjów, aby dalej testować, rozwijać i wdrażać swoje nowatorskie i przyszłościowe technologie.

Zeroemisyjność jest kluczowa dla branży

Jednym z kluczowych celów wyzwania jest rozwój technologii i wdrożenie jej do wychwytywania, utylizacji i składowania dwutlenku węgla (carbon capture, utilisation and storage - CCUS) emitowanego przy produkcji cementu. Członkowie GCCA zobowiązali się do przejścia od dziesiątek projektów pilotażowych i zapowiedzi, które są już w toku, do stworzenia i utrzymywania 10 zakładów wychwytywania dwutlenku węgla na skalę przemysłową do 2030 r. 

CCUS obejmuje szereg technologii i metod, które „wychwytują” CO2 z dużych źródeł – na przykład w energetyce przemysłowej. CO2 jest następnie albo używany na miejscu, albo sprężany i transportowany w celu wykorzystania lub przechowywania w innym miejscu.

Start-upy Carbon Upcycling Technologies i Fortera wykorzystują wychwycony CO2 do produkcji cementu niskowęglowego i materiałów cementowych. Kolejnym wyróżnionym start-upem jest Coomtech, brytyjska firma, która opracowała niedrogą technologię suszenia wykorzystującą energię kinetyczną wytworzoną przez kontrolowane, turbulentne powietrze.

Wielcy gracze i mlodzi innowatorzy dla klimatu

Sześć nowo powstałych konsorcjów pomoże przyspieszyć rozwój technologii. Każde konsorcjum składa się z firmy rozpoczynającej działalność, z odpowiednią technologią i obejmuje od trzech do ośmiu firm cementowych, z 16 firmami członkowskimi GCCA zaangażowanymi w sześć konsorcjów innowacyjnych.

Thomas Guillot, dyrektor naczelny GCCA, powiedział: To wspaniała chwila, gdy branża łączy się, aby wspierać tak innowacyjne start-upy w ich podróży. Nasze firmy członkowskie były pod wielkim wrażeniem ich ambicji, nie mamy wątpliwości, że staną się kluczowym elementem rozwiązania kryzysu klimatycznego. Program Innovandi to kolejny duży krok naprzód w kierunku wspierania innowacji, które pomogą nam osiągnąć zeroemisyjność.

Sześć nagrodzonych w wyzwaniu start-upów to:

CarbonOrO (Holandia)
•    Technologia wychwytywania dwutlenku węgla wykorzystująca unikalną dwufazową aminę o niższym koszcie wychwytywania.

Carbon Upcycling Technologies (Kanada)
•    Wykorzystując opatentowany, niskoenergetyczny proces, Carbon Upcycling Technologies chemicznie aktywuje i wychwytuje CO2 w stałych materiałach odpadowych, aby wyprodukować szereg uzupełniających materiałów cementowych i stworzyć niskowęglowy cement i beton.

Coomtech (Wielka Brytania)
•    Firma Coomtech opracowała energooszczędną i niedrogą technologię suszenia wykorzystującą sterowane turbulentne powietrze, wytwarzające energię kinetyczną w celu usunięcia wilgoci. Pojedyncza instalacja obsługująca technologię Coomtech może obniżyć emisję CO2 o równowartość ponad 600 tys. dojrzałych drzew rocznie.

Fot. Fortera
Fot. Fortera

Fortera (USA)
•    Technologia Fortera wychwytuje emisje CO2 z cementowni, łącząc go z wapniem w celu wytworzenia reaktywnego węglanu wapnia. Składnik jest stabilny w postaci suchego proszku, a jego właściwości cementowe aktywują się po zmoczeniu.

Technologie MOF (Wielka Brytania)
•    Technologia wychwytywania dwutlenku węgla Nuada wykorzystuje struktury metaloorganiczne (MOF), aby zapewnić wydajne energetycznie usuwanie CO2 za ułamek kosztów konwencjonalnych amin.

Saipem (Włochy)
•    Saipem opracował technologię wychwytywania dwutlenku węgla, która nie wymaga ani nie wytwarza toksycznych produktów. Proces może wychwytywać emisje po spalaniu bezpośrednio ze źródeł przemysłowych, takich jak kominy.

Czytaj także: Enea – prace nad domowym magazynem energii elektrycznej

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!