• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Dwukrotnie siane kruszywo tynku – sposób na idealną strukturę

Opublikowano: 25-11-2022 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

W Polsce najczęściej wykorzystywanym materiałem do wykończenia elewacji jest tynk silikonowy. Strukturę tego rodzaju tynku warunkuje zawarte w nim kruszywo. Estetyczny wygląd struktury tynku można osiągnąć tylko i wyłącznie jeżeli kruszywo jest dwukrotnie siane. W innym razie ściana zostanie pokryta rozciągniętą fakturą z pustymi przestrzeniami, które brzydko wyglądają. W poniższym artykule wyjaśnimy na czym polega proces dwukrotnego siania kruszywa.


Fot. Kosbud Fot. Kosbud

Struktura tynku silikonowego

Tynk silikonowy jest tynkiem strukturalnym występującym w dwóch fakturach – baranek i kornik. W Polsce do wykończenia elewacji najczęściej wykorzystuje się tynk silikonowy baranek o grubości ziarna 1,5 mm. Dlatego w tym artykule skoncentrujemy się na tynku o właśnie takich parametrach.

o strukturze baranka tworzy na ścianie jednolicie porowatą powierzchnię o fakturze podobnej do równomiernie rozsypanej kaszy. Drobne kruszywo tynku sprawia, że elewacja ma ładniejszą gładszą powierzchnię oraz mniej będzie się brudziła. Co więcej, im kruszywo jest drobniejsze, tym zużycie tynku mniejsze, a to istotny aspekt ekonomiczny ze względu na to, że masa tynkarska to najdroższa warstwa elewacji.

Z czego składa się tynk silikonowy?

Aby lepiej zrozumieć o co chodzi ze strukturą tynku silikonowego trzeba poznać jego skład. Głównym komponentem masy tynkarskiej jest dyspersja, która odpowiada za trwałość i wytrzymałość tynku. To ona tworzy odporną na warunki pogodowe ochronną warstwę elewacji. W składzie tynku silikonowego znajdują się także równe dodatki, tj. substancje hydrofobowe, silikon oraz kruszywo stanowiące znaczną część masy. W zależności od finalnej struktury tynku, producenci jako wypełniacz mineralny wykorzystują kruszywa o frakcji od 0,05 mm do 3 mm. Im więcej kruszywa o grubszym ziarnie tym zaprawa tynkarska jest bardziej wytrzymała. Kruszywo 1,5 mm jest droższe niż drobniejsze wypełniacze. Ze względu na oszczędności producenci dodają do tynków znacznie więcej tańszego kruszywa o wielkości ziarna 0,5-1,0 mm. Takie działanie zwiększa zużycie tynku nawet o 10%, co nie bez znaczenia jest dla inwestora, ponieważ będzie on musiał więcej wiader zaprawy. Dodatkowo, większa ilość drobniejszych wypełniaczy niszczy efekt jednolitej ścisłej struktury, która zbudowana jest z wiodącego kruszywa. Można zobaczyć to na ścianie. Ściana pokryta tynkiem składającym się głównie z drobnych wypełniaczy posiada powierzchnię z nieestetycznie rozciągniętą strukturą oraz ze źle wyglądającymi pojedynczymi kamykami o grubszym kruszywie i pustymi przestrzeniami.

Natomiast, stosując w masie tynkarskiej większą ilość kruszywa wiodącego (1,5mm), powierzchnia ściany będzie estetycznie zwarta, puste przestrzenie pojawią się bardzo rzadko a kamyki ścisło przylgną do siebie. Taka struktura oprócz idealnego wyglądu jest bardziej odporna na uderzenia mechaniczne oraz łatwiejsza w aplikacji, dzięki czemu nawet mało doświadczony wykonawca będzie umiał ładnie nałożyć tynk na ścianę.

Dwukrotnie siane kruszywo to gwarancja estetycznej struktury

dostarczyć producentom tynków kruszywo o jednorodnej wielkości ziarna, dostawcy minerałów przesiewają je przez sito. Jednak mimo, że dostawcy wykonują ten zabieg, w kruszywie, które dostarczają trafia się nadziarno. W procesie produkcji tynku zostanie ono dodane do masy i negatywnie wpłynie na wygląd struktury. Niestety w większości tynków strukturalnych oferowanych na rynku materiałów budowlanych, występowanie nadziarna w masie jest normą. Widać je szczególnie na ścianie w formie niedbałych wystających punktów, które wystają ponad powierzchnię.

Tynk strukturalny. Fot. Kosbud Tynk strukturalny. Fot. Kosbud

Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest dodanie etapu dodatkowego siania kruszywa do procesu produkcyjnego tynków cienkowarstwowych. Gwarantuje to, że do masy tynkarskiej trafi kruszywo tylko o jednorodnej granulacji. Dzięki temu zabiegowi niepożądane nadziarno będzie wyeliminowane, ponieważ zostanie na sicie produkcyjnym. Jako jedna z nielicznych firm w Polsce produkujących tynki, która włączyła etap dwukrotnego siania kruszywa jest KOSBUD Bracia Kosińscy.

Podsumowując, kupując tynk nie można koncentrować się wyłącznie na jego palecie kolorystycznej. Aby uzyskać ładną elewację równie ważnym aspektem jest struktura tynku. Wybierając zaprawę tynkarską koniecznie upewnij się, czy tynk, który chcesz kupić zawiera w swoim składzie kruszywo siane dwukrotnie: przez dostawcę kruszywa, oraz na etapie już produkcji masy, przez producenta tynku.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia