System MES – co to dokładnie jest?

Co to dokładnie jest system MES? W języku angielskim jest to Manufacturing Execution System i oznacza System Realizacji Produkcji. System działa w wielu różnych obszarach i mogą go charakteryzować różne stopnie skomplikowania. Jednak podstawową funkcjonalnością jest zarządzanie zgromadzonymi danymi produkcyjnymi. Czasami porównywany bywa do systemu ERP, jednak różni się od niego tym, że zbiera dane z o wiele większą dokładnością. System MES wspiera planowanie procesów produkcyjnych i okołoprodukcyjnych. Nadrzędnym celem systemu jest nie tylko przyspieszenie zbierania danych i usprawnienie podejmowania decyzji kierowniczych, ale także synchronizacja trzech warstw organizacyjnych. Występują one w każdej firmie i jest to sfera produkcyjna, operacyjna i zarządcza. Jeśli interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj na stronę ImFactory.

Jak działa system MES?

Zastanawiasz się, jak dokładnie działa system MES? Jest to system informatyczny, który zawiera ustrukturyzowaną bazę danych gromadzącą i przetwarzającą trudne do wyobrażenia ilości danych produkcyjnych. Są one zbierane i dostarczane w czasie rzeczywistym: automatycznie lub poprzez deklarację użytkowników. Dane są porządkowane i organizowane kontekstowo, a następnie dostarczane w celu wsparcia w realizacji produkcji różnym użytkownikom na wspomnianych trzech poziomach zarządzania produkcją oraz w postaci raportów do szeregu analiz.

Kto może skorzystać z systemu MES?

System MES może działać w sposób manualny, automatyczny lub półautomatyczny. Zależy to od branży oraz potrzeb organizacji. W zależności od formy, dostępne są różne funkcjonalności systemu. Działanie systemów MES rozpatruje się w trzech obszarach: produkcyjnym, operacyjnym i zarządczym. Z tego zaawansowanego rozwiązania mogą skorzystać wszystkie firmy, które identyfikują u siebie potrzebę optymalizacji procesów produkcyjnych.

Jakie korzyści płyną z wdrożenia systemu MES?

Wdrożenie rozwiązania klasy MES przynosi wiele korzyści. Planując zakres wdrożenia trzeba zawsze pamiętać o konkretnych potrzebach, które wykazuje organizacja. Istotna jest nie tylko branża, ale także cyfrowa dojrzałość firmy. Po zidentyfikowaniu potrzeb można zaproponować system, który opiera się na konkretnych rozwiązaniach. Obszarem, który najczęściej wymaga wsparcia i optymalizacji, jest wykorzystanie parku maszynowego, a także redukcja problemów związanych z obniżoną dostępnością sprzętu. System MES pozwala także zlikwidować problemy jakościowe. Dzięki specjalnym modułom możliwe jest tworzenie kart kontrolnych i zwiększanie stabilności procesów produkcyjnych. Dzięki temu finalny produkt jest lepszej jakości, co wpływa na zredukowanie liczby zwrotów i reklamacji.