Co to jest obróbka skrawaniem CNC?

Skrawanie to najczęściej wykorzystywana metoda obróbki metali w różnych gałęziach przemysłu. Jej celem jest modyfikacja kształtów i wymiarów danego elementu poprzez usuwanie nadmiaru materiału, tak aby nadać mu oczekiwaną postać. Metoda ta polega na ścieraniu, czyli precyzyjnym ścinaniu obrabianego materiału. Obróbka skrawaniem CNC przebiega z wykorzystaniem maszyn sterowanych komputerowo, które pracują zgodnie z projektem, jaki został wprowadzony do systemu. Produkuje się w ten sposób wiele różnorodnych części, np. koła zębate modułowe.

Skrót CNC oznacza dokładnie Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie maszynami numerycznymi. Efektem tego procesu jest idealnie wykonany element o oczekiwanym kształcie i parametrach, gładkiej powierzchni oraz doskonałej zgodności z projektem.

W jaki sposób przebiega obróbka skrawaniem CNC?

Obróbka skrawaniem przebiega w pełni zautomatyzowany sposób. Wykorzystuje się w tym celu narzędzia CNC charakteryzujące się określoną geometrią. Proces ten jest dość skomplikowany i przebiega w kilku etapach. Pierwszym z nich jest przygotowanie projektu danego elementu w odpowiednim programie. Następnie przekazywany jest on specjalistom, którzy wykonują szczegółową analizę dotyczącą jego poprawności. Kolejny krok to zaprogramowanie maszyny – jej działanie jest zautomatyzowane, ale wymaga jednak stałej kontroli. Operator programuje narzędzie CNC zgodnie z wytycznymi projektu i nadzoruje przebieg procesu. Obróbka skrawaniem może przebiegać na kilka sposobów – poprzez toczenie, frezowanie, wycinanie, czy polerowanie.

Jakie są sposoby obróbki skrawaniem CNC i na czym polegają?

Obróbka skrawaniem CNC najczęściej wykorzystywana jest tokarkach i frezarkach. Toczenie polega na jednoczesnym wykorzystaniu ruchu obrotowego oraz ruchu liniowego – obrabiany element zostaje wprawiony w ruch obrotowy, a pracujące narzędzie działa w prostoliniowym ruchu posuwowym. W ten sposób powstają bryły obrotowe, czyli kule, wałki, stożki, a także wewnętrzne i zewnętrzne gwinty.

Natomiast frezowanie polega na wykorzystaniu narzędzia o wielu ostrzach, które wprawione zostaje w ruch obrotowy. Element obrabiany w tym przypadku poruszany jest ruchem posuwowym – tak tworzy się powierzchnie o różnym kształcie, kanaliki, rowki, czy uzębienia.

Inny rodzaj obróbki to szlifowanie, które polega na ścieraniu materiału w celu nadania mu gładkości i udoskonalenia oczekiwanych parametrów. Wykorzystuje się do tego taśmę ścierną lub ściernicę oraz osełkę.

Obróbka skrawaniem CNC – zastosowanie

Komputerowe sterowanie obrabiarkami numerycznymi ma zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu – zarówno do tworzenia prototypów, jak i podczas produkcji seryjnych. Metoda ta wykorzystywana jest w głównej mierze do produkcji elementów dla branż, w których precyzja i dokładność ma kluczowe znaczenie, jak m.in. przemysł elektroniczny, medyczny, lotniczy, energetyczny, czy motoryzacyjny. Podczas obróbki skrawaniem CNC powstają np. koła zębate, które mają zastosowanie w wielu różnego rodzaju maszynach. Ponadto warto wspomnieć, że ta nowoczesna metoda pozwala na wykonanie idealnie pasujących części zamiennych.

Dlaczego obróbka skrawaniem CNC jest przyszłością przemysłu?

Obróbka skrawaniem CNC to nowoczesna metoda, która posiada szereg zalet i daje wiele możliwości. Cechuje się wyjątkową precyzją, dokładnością i wydajnością. Pozwala na doskonałe wykonanie nawet bardzo skomplikowanych projektów o ściśle określonych parametrach w stosunkowo krótkim czasie. Proces ten jest w pełni zmechanizowany, dzięki czemu korzystnie wpływa na zmniejszenie kosztów produkcji, skrócenie czasu produkcji oraz zminimalizowanie ryzyka pojawienia się błędów. Ponadto znacznym usprawnieniem procesu produkcji danej serii elementów jest zdolność narzędzi CNC do zapamiętywania raz wprowadzanych danych.

Obróbka z wykorzystaniem narzędzi CNC niesie ze sobą szerokie możliwości rozwoju dla wielu gałęzi przemysłu. Metoda ta pozwala na dokładniejszą, szybszą, tańszą i łatwiejszą realizację projektów o różnych parametrach. Coraz więcej firm wprowadza technologię CNC, co przekłada się na zwiększenie wydajności, podniesienia jakości produktów, a tym samym dotarcie do większego grona klientów oraz umocnienie swojej pozycji na rynku.