Lotnisko Ławica w Poznaniu będzie mieć większą Centralną Strefę Kontroli Bezpieczeństwa (CSKB). Wszystko ma być gotowe jeszcze przed szczytem sezonu w 2025 r.
Lotnisko w Poznaniu: nowa Centralna Strefa Kontroli Bezpieczeństwa. Źródło wiz.: UM Poznań
- CSKB zostanie powiększona i odwrócona o 90 stopni
- W maju 2025 r. działać mają już wszystkie nowe taśmy
- Lotnisko ma być dostosowane do rosnącego ruchu
Centralna Strefa Kontroli Bezpieczeństwa to miejsce, gdzie po oddaniu większych walizek przechodzi się z bagażem podręcznym. Obecnie na lotnisku w Poznaniu wiąże się to z wyjęciem wszystkich płynnych kosmetyków, elektroniki oraz metalowych rzeczy. Za kilka miesięcy tych czynności nie trzeba będzie już wykonywać (podobnie jak zniknie obowiązek ściągania obuwia).
CSKB zostanie powiększona o miejsce, gdzie teraz jest hala odlotów i odwrócona o 90 stopni. Linie do obsługi zostaną wydłużone z 12 do 20 m, a jednocześnie wykładać bagaż będzie mogło pięciu pasażerów. Dotychczasowa prędkość prześwietlania tacek to 150 sztuk na godzinę, po zakończeniu prac wzrośnie dwuipółkrotnie.
Będą nowe skanery do wykrywania niemetalowych przedmiotów, niebezpiecznych narzędzi czy broni, a także urządzenia ETD (ang. Explosives trace detector) do wykrywania w bagażu materiałów wybuchowych. W maju 2025 r. działać mają już wszystkie taśmy.
Źródło: UM Poznań
Poza tym rozbudowane będą stanowiska check-in, za strefą kontroli pojawi się tzw. multistore o powierzchni prawie 900 m2 (zniknie konieczność wchodzenia do każdego sklepu).
To część większej modernizacji lotniska w Poznaniu, która pochłonie ponad 70 mln zł. Obecnie trwają także prace nad przebudową samego budynku. Decyzja odnośnie tego, czy będzie on nadbudowany lub rozbudowany, ma być podjęta w przyszłym roku.
Lotnisko w Poznaniu. Liczba pasażerów
- 2018 r. – 2 465 418
- 2019 r. – 2 372 184
- 2020 r. – 652 833
- 2021 r. – 1 045 751
- 2022 r. – 2 243 337
- ►2023 r. – 2 776 893
- Dynamika 2023/2022: 23,8%
- Dynamika 2023/2021: 165,5%
Komentarz. Grzegorz Bykowski, prezes lotniska Poznań-Ławica:
Pierwsze efekty wieloetapowej przebudowy zaczynają już być widoczne. Jesteśmy w trakcie realizacji wielowymiarowego projektu, który ma na celu poprawić komfort i jakość usług dla naszych pasażerów oraz dostosować infrastrukturę portu do rosnącego ruchu lotniczego i oczekiwań podróżujących z naszego lotniska. Już wkrótce zaprosimy naszych pasażerów do zupełnie nowych powierzchni gastronomicznych. Dzięki tej zmianie będą oni mieli możliwość znacznie większego wyboru oraz spędzenia czasu w bardziej komfortowych warunkach przed podróżą. Modernizacja naszego portu jest inwestycją w przyszłość. Otwieramy się na nowe możliwości i robimy wszystko, by każda podróż zaczynała się u nas w najlepszych warunkach. Czekają nas kolejne etapy przebudowy i mamy nadzieję, że nowe przestrzenie zdadzą egzamin.
Przeczytaj także: Lotnisko Katowice. Przetarg na projekt głównego terminalu
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.