Ponad 2 tys. ha terenów, których wartość stanowo 1,2 mld zł otrzymały lokalne władze. Więcej niż 1000 ha pozyskały na użytkowanie w ciągu następnych 30 lat. Niektóre z tych gruntów znajdują się na terenach lotnisk, jednak najwięcej jest w miejscach, gdzie planowana jest budowa lotnisk tj. Modlin, Biała Podlaska, Piła, Nowe Miasto n. Pilicą. Na 30 lat użytkowania przekazane zostały przez wojsko tereny W Gdyni, Sochaczewie i Radomiu.

Jak powiedział wiceminister infrastruktury, Tadeusz Jarmuziewicz, na którego słowa powołuje się Gazeta Prawna, "Taki okres gwarantuje inwestorom zwrot wyłożonych pieniędzy". Inwestorzy będą mieli możliwość przekazywania lokowania pieniędzy w infrastrukturę lotniczą, a obok tego np. w hotele i infrastrukturę towarzyszącą.

Jak się okazuje na podstawie wykonanych analiz, wśród prywatnych inwestorów jest spore zainteresowanie tego typu przedsięwzięciami. Obecnie najbardziej zaawansowanymi projektami w zakresie portów lotniczych są te w Modlinie, Kielcach i Sochaczewie. Na razie tylko one otrzymały promesy zezwoleń Urzędu Lotnictwa Cywilnego na budowę lotnisk.

W Polsce jest niezbędna konieczność budowy nowych lotnisk, gdyż istniejące nie mogą poradzić sobie z obsługą rosnącego ruchu pasażerskiego. Zgodnie z wyliczeniami ULC w tym roku lotniska w Polsce obsłużą ok. 19 mln pasażerów, a w roku 2030 liczba ta zwiększy się do 65 mln.