„Wszystkie niezbędne decyzje nabierają mocy prawnej. (…) lotnisko może ponownie przyjmować samoloty z pasażerami. Wszystkie nasze służby są w gotowości” - powiedziała doradca zarządu lotniska Edyta Mikołajczyk.

Choć samoloty pasażerskie mogą już korzytstać z lotniska w Modlinie, na razie żaden z przewoźników (węgierski Wizz Air i irlandzki Ryanair ) nie zdecydował się na powrót. Od momentu pojawienia się problemów z pasem startowym zmuszeni oni byli działać na Okęciu, co wiąże się dla nich ze znacznie wyższymi opatami. Z ich niedawnych deklaracji wynikało, że w Warszawie zostaną do jesieni. Trwają jednak negocjacje w tej sprawie. 

Jak informował pod koniec czerwca Daniel De Carvalho z Wizz Air, przewoźnik musi mieć pewność, że lotnisko jest gotowe do przyjęcia pasażerów. Dopiero wówczas podejmie decyzję o ewentualnym powrocie do Modlina. Z kolei władze irlandzkiego Ryanaira podtrzymały swoją wcześniejszą decyzję o wznowieniu lotów z Modlina od 2 września.

Przypominamy, że Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał pozytywną decyzję po ocenie dokonanych napraw pasa startowego. W połowie czerwca Mazowiecki Inspektor Nadzoru Budowlanego uchylił swoją decyzję z grudnia ubiegłego roku o tymczasowym wyłączeniu z użytkowania betonowych progów drogi startowej.